İsveç'in NATO üyeliği TBMM'de

TBMM haftaya uluslararası sözleşmeleri ele alarak başlayacak. İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin Katılım Protokolü de bu kapsamda gündeme alınarak Genel Kurul'da görüşülecek.

Dünya 23.01.2024, 10:19
İsveç'in NATO üyeliği TBMM'de

İsveçin NATO üyeliğine ilişkin protokolün onaylanmasını içeren kanun teklifi, bugün Meclis Genel Kuruluna geliyor. TBMM Genel Kurulu, bugün uluslararası sözleşmeleri görüşecek. İsveçin NATOya üyeliğine ilişkin Katılım Protokolü de Genel Kurulda görüşülecek teklifler arasında sıralamaya alınacak.

3 ANLAŞMA OYLANACAK

Edinilen bilgiye göre, Genel Kurul, bugün İsveçin NATO Üyeliğine İlişkin Katılım Protokolünün yanı sıra Türkiye ile Malezya arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması, Güney Kore ile çifte vergilendirmenin kaldırılmasına ilişkin anlaşmayı görüşecek. Saat 15.00te toplanacak Genel Kurulun hangi uluslararası anlaşmayı önce görüşeceğine saat 14.30da toplanacak TBMM Danışma Kurulunda karar verilecek.

YARINA SARKABİLİR

TBMM Dışişleri Komisyonundan 26 Aralıkta geçen İsveçin NATOya Üyeliğine Katılım Protokolüne kerhen destek verilmişti. Türkiyenin ABDnin F-16lar konusunda atacağı adıma göre hareket edeceği de bildirilmişti. Protokolün Genel Kuruldan geçmesi için oylamaya katılan milletvekili sayısının yarısından bir fazlası yeterli olacak. Teklif, Genel Kurulda geçerse onay için Cumhurbaşkanı Erdoğana gönderilecek. Genel Kuruldaki görüşmelerin yarına da sarkabileceği bildirildi. Öte yandan emeklilere ilave zammı da içeren çalışma hayatına ilişkin yasal düzenlemenin perşembe gününe bırakıldığı bildirildi

Uğur Duyan

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı