Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz, Yalova Şubesi’nin genişletilmiş il divan toplantısına katıldı. Sendikal çalışmaların yanı sıra eğitim, ülke ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı, eğitim çalışanlarının sorunlarının ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Yavuz, örgütlenmenin önündeki kısıtlamaların kaldırılması yönündeki hukuk mücadelelerinin, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla olumlu sonuçladığını belirterek, “Bu kararla birlikte daire başkanları, dekanlar, enstitü ve yüksekokul müdürleri ile yardımcılarının sendika kurucusu ve üyesi olmaları mümkün hâle gelmiştir. Örgütlenme özgürlüğü ve sendikal haklar alanında, gerekçesi itibarıyla da çığır açan bu kararın yasa koyucu tarafından örnek alınarak 4688 sayılı Kanun’da yer alan sendikal hak ve özgürlükleri konu ve kişi yönünden daraltan hükümlerin yeniden düzenlenmesi sağlanmalıdır” dedi.

Yavuz, kamu görevlilerinin ve sabit gelirlilerin alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, “Ekonomik veriler, enflasyon ve faiz oranlarındaki artış, dolar kurundaki dalgalanmalar, kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü göstermektedir. Telafi edilmesi gereken bu durum, kamu yönetimi ve devlet tarafında da temel bakış olarak benimsenmeli; kamu görevlilerinin ücretlerinde geçmiş yönüyle kayıpları, gelecek yönüyle de enflasyona yenilme riskini giderecek nitelikte politikalar izlenmelidir” şeklinde konuştu.

Bakan Tekin'e 'Sözlerini geri al' Çağrısı Bakan Tekin'e 'Sözlerini geri al' Çağrısı

Mücadele vererek, emek harcayarak, ter akıtarak eğitim çalışanları adına onlarca kazanım elde ettiklerini dile getiren Yavuz, “Otuz bir yıldır hak, emek ve özgürlük mücadelesi veriyor, sendikal yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Bu süreçte, yasakların kaldırılmasını, birçok sorunun çözüme kavuşturulmasını sağladık, onlarca kazanıma imza attık ” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi