Peki neler olmuştu?

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan sosyal medya üzerinden şunları söylemişti:

''Ümraniye Cumhuriyet Anaokulu’nun sayın müdürü, bir sendikanın üyesi ya da temsilcisi olabilirsiniz. Ancak bu durum, okulunuza gelen başka bir sendikanın yöneticilerine külhanbeyi tavırlar sergilemenize neden olmamalı! Okul babanızın çiftliği midir ki, “Niye geldiniz, öğretmenlerle sizi görüştürmem, burada sendikacılık yaptırmam..” gibi abes davranışlar sergileyemezsiniz! İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü ve Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürüne çağrıda bulunuyorum; devletin emaneti olan makamını bir sendikanın tetikçiliğine ihale eden böylesi densizliklere müsaade edilmesin. Sendikal faaliyetleri engellemek TCK 118’e göre suçtur. İdari ve hukuki olarak sürecin takipçisiyiz. Unutulmasın ki, böylesi aymazlıklara göz yumanlar da en az bu densizler kadar mesuldür!''

Konu hakkında Eğitim Bir Sen İstanbul Şube Başkanı Erol Ermiş şunları söyledi:

ASLINDA NE OLDU???

Malum olduğu üzere ana okullarında teneffüs yok malesef. TES şube başkanı yanındaki iki arkadaşıyla birlikte sendikasız öğretmenlerle görüşme yapmak istiyor. Müdüre Hanım, öğretmenleri şu anda dersten alamam, öğle vakti öğretmenlerin çıkış saatinde gelin sizi görüştüreyim diyor, ancak arkadaşlar sinirlenip okulu terk ediyorlar, ilçe mem'i ve bazı yerleri arıyorlar.

Akşama da TES'in genel başkanı aşağıdaki paylaşımı yapıyor. “Niye geldiniz, öğretmenlerle sizi görüştürmem, burada sendikacılık yaptırmam." şeklindeki ifadeler müdüre hanım tarafından kullanılmamıştır.

Sayın genel başkan, biz son derece nahif bir kişiliğe sahip müdüre hanımın külhanbeyi tavırlar sergilemeyeceğinden çok eminiz. Bu tür tavırları kimlerin sergilediğini siz çok daha iyi bilirsiniz. Biz de zaman zaman sendikanıza üye yöneticilerle sorun yaşıyoruz ancak sizin gibi tek taraflı bilgilenerek açıklama yapmıyor, meseleyi muhataplarıyla görüşüp çözmeye çalışıyoruz.

Önder Kahveci: Refah payı şart oldu Önder Kahveci: Refah payı şart oldu

Sayın genel başkan, sizden müdüre hanımı haksız yere suçlamak yerine anaokullarında teneffüs sorununa değinmenizi beklerdik. Keşke olayı anlayıp dinlemeden paylaşım yapacağınıza önce bir araştırsaydınız, mesela müdüre hanımı arasaydınız. Sayın genel başkan, sataşmadan, hedef göstermeden, suçlamadan... sendikacılık yapmak mümkün. Paylaşımınızdaki bazı ifadeleri de size yakıştıramadım. Bu vesile ile MEB'i bir kez daha anaokulu öğretmenlerinin teneffüs sorununu çözmeye davet ediyorum.