Bazı Öğretmenlerin Nöbet Ücretlerine Zam

MEB Bazı Öğretmenlerin Nöbet Ücretlerinin Zamlandığını Açıkladı

Eğitim 29.11.2018, 20:57 29.11.2018, 20:57
Bazı Öğretmenlerin Nöbet Ücretlerine Zam

Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıflarda görevli öğretmenlere, nöbet görevlerine bağlı olarak ödenen ek ders ücretlerinin de %25 fazlasıyla ödenmesi gerektiği hususunda valiliklere talimat verilmesine ilişkin ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği gibi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176’ncı maddesinin ikinci fıkrasında; özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere ek ders ücretlerinin %25 fazlasıyla ödeneceği hüküm altma alınmıştır.

Görüleceği üzere hükümde, özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik açılan özel sınıflarda görevli öğretmenlerin ek ders ücretlerinin %25 fazlasıyla ödenmesinde, eğitim faaliyetleri yönüyle herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Diğer taraflan, 25.08.2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmî Gazetc"de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme" bölümünün 21 "inci maddesinde; "örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıflarda görevli öğretmenlere; ilgili mevzuatına göre kendilerine verilmiş nöbet görevi bulunması ve bu görevi eksiksiz olarak fiilen yerine getirmeleri durumunda haftada 3 saati geçmeyecek şekilde ek ders ücretlerinin %25 fazlasıyla ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Konu hakkında Bakanlığımızdan görüş soran il millî eğitim müdürlüklerine yukarıda belirtildiği şekilde açıklama yapılmaktadır. Ancak, bu yönde Bakanlığımıza yoğun bir başvuru olmadığından konu hakmda genel bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmamaktadır

Yorumlar (0)
14°
açık
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:35
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09