MEB, Özel Eğitim Öğrencileri İçin Takvim Hazırladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Özelim Eğitimdeyim adlı uygulaması, bir haftada 110 bin kişi tarafından indirildi. Şimdi eğlenceli yeni etkinliklerle onların karşısındayız.

Eğitim 15.05.2020, 19:37
MEB, Özel Eğitim Öğrencileri İçin Takvim Hazırladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel eğitim öğrencileri için hazırlanan takvime ilişkin, Takvimdeki etkinlikleri tüm çocuklarımız yapabilirler. Evlerde olduğumuz süreçte ailelerle birlikte, okullar açılınca ise hep beraber eğlenerek öğreneceğiz, ifadelerine yer verdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre ise, uzaktan eğitim sürecinde özel çocuklar için yenilikçi ve özgün bir öğrenme aracı daha kullanıma sunulduğunun duyurusu yapıldı.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, tüm öğrencilerle birlikte özel çocukların da evde aileleriyle uygulayabilecekleri eğlenceli ve öğretici etkinlikleri kapsayan bir eğitim takvimi hazırladı. İki cilt halinde hazırlanan Özel Çocuklarımızla Eğlenceli Etkinlikler Takviminin (ÖÇEET) birinci cildi, orgm.meb.gov.tr adresindeki elektronik kütüphanede yerini aldı.

Takvimde, özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların, bilişsel, duyuşsal, iletişim, motor ve günlük yaşam becerileri gibi birçok alanda destekleyecek ve eğlenerek öğrenmelerini sağlayacak 500 etkinlik toplandı.

Alanında ilk olan bu çalışmadaki etkinliklerin, uzaktan eğitim sürecinin sona ermesinden sonra da okul ortamına uyarlanarak bu kez okula uyum süreçlerine hızlı ve etkili şekilde destek sağlaması hedeflendi. Okul öncesi dönemden başlayarak ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenciler de dahil olmak üzere tüm yetersizlik gruplarına yönelik hazırlanan takvim, "Yarışma, Bilmece, Sanat Etkinliği, Müzik Saati, Mutfak Etkinliği, Oyun, İletişim, Deney, Fiziksel Aktivite, Günlük Yaşam ve Günü Değerlendirme" bölümlerinden oluşuyor.

Her gün için bu alanlara yönelik kazanım odaklı, öğretici ve bir o kadar da eğlenceli 10 etkinlik yer alıyor.

Takvim, "orgm.meb.gov.tr" adresinde, mobil uygulamada ve "@mebozelegitim" sosyal medya hesaplarında günlük olarak yayımlanmaya başlandı.

- "Uygulama, bir hafta gibi kısa bir sürede 110 bin kişi tarafından indirildi"

Bakan Selçuk, takvimin özel çocuklara zengin öğrenme ve öğretme süreçleri oluşturarak eğitime katılım ve erişimlerini artırmayı hedeflediğini belirtti.

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalık oluşturmak, özel çocukların eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarını sağlamak amacıyla üzerine düşen sorumlulukların bilinciyle çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizin yaparak, yaşayarak, kalıcı ve kolay öğrenmelerini sağlayan, yenilikçi, özgün ve işlevsel etkinlikler, özel eğitim alanının olmazsa olmaz bir parçası. İçinde bulunduğumuz uzaktan eğitim sürecinde özel çocuklarımız için EBA TV yayınlarına ek olarak Özelim Eğitimdeyim adlı bir mobil uygulama paylaştık ve uygulama, bir hafta gibi kısa bir sürede 110 bin kişi tarafından indirildi. Burada sunduğumuz günlük yaşam, matematik, hayat bilgisi, sosyal beceriler gibi alanlardaki eğitim videolarını ailelerimiz ve özel çocuklarımız çok sevdi. Şimdi eğlenceli yeni etkinliklerle onların karşısındayız. Takvimdeki etkinlikleri tüm çocuklarımız yapabilirler. Evlerde olduğumuz süreçte ailelerle birlikte, okullar açılınca ise hep beraber eğlenerek öğreneceğiz."

Özel Çocuklarımızla Eğlenceli Etkinlikler Takvimine, "http://orgm.meb.gov.tr/ekutuphane/anasayfa/derskitaplari/" linkinden ulaşılabilecek.

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:59
Güneş 07:25
Öğle 12:53
İkindi 15:43
Akşam 18:11
Yatsı 19:31