Okullar açıldı talep arttı! Maske fiyatlarına zam geldi

Okulların açılmasıyla çocuk maskelerine talep 10'a katlandı. Yüksek talebe kumaş fiyatlarındaki artış da eklenince maske fiyatları yüzde 25 yükseldi.

Eğitim 08.10.2021, 11:46
Okullar açıldı talep arttı! Maske fiyatlarına zam geldi

Küresel salgın Kovid-19 tedbirleri nedeniyle 18 yaş altının evde karantinada tutulması ve uzaktan eğitimin etkisiyle çocuk maskelerine talep geçen yıl düşük seyrederken bu yıl talep patlaması yaşandı. Okulların açılmasıyla birlikte 0-12 yaş arasını kapsayan çocuk maskelerine talep 10 kat arttı. Yüksek talebe kumaş fiyatlarındaki artış da eklenince maske fiyatları ortalama yüzde 25 yükseldi.

Sabahın özel haberine göre zincir marketlerde eylül başında 10lu çocuk maskesi fiyatları 4.95 liradan satılırken, şu anda 7.95 TLye çıktı. Fiyattaki hareket online satışlarda da görüldü. Online platformlarda 100lü çocuk maskesi 46 TL iken, son bir haftada fiyat yüzde 13 artarak 52 TLye yükseldi. Fiyattaki hareketin, hem yurtiçi hem de yurtdışında bir anda oluşan yüksek talebe bağlı arz yetersizliğinden kaynaklandığını belirten sektör temsilcileri, yeni yatırımlara başladıklarını duyurdu.

Fiyatlar bir-iki aya dengeyi bulur

Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, hem yurtiçi hem de yurtdışında aynı anda okulların açılmasıyla birlikte çok ciddi bir talebin oluştuğunu söyledi. Demir, "Kumaş fiyatları dövizin de etkisiyle biraz arttı ancak perakende fiyata yansıyacak boyutta değil. Hali hazırdaki fiyat artışı anlık yoğun talepten kaynaklanıyor" dedi. Bunun geçici bir durum olduğunu belirten Demir, "Arz ve üretimde sıkıntımız yok, fiyatlar 1-2 aya normale döner" diye konuştu.

Maske üreticisi Ece A.Ş.nin Genel Müdürü Nuri Doğan da, okulların açılmasıyla birlikte çocuk maskelerine talebin eylül ayında hızlı bir şekilde arttığını söyledi. "Marketlerin elinde yeterli ölçüde stok olmayınca, ihtiyaç/talep de arttı. Piyasada kısa sürede tedarik sıkıntısı yaşandı" diyen Doğan, talebe yetişebilmek için ek yatırım yaptıklarının bilgisini verdi.

Ayda 50 milyon adet ek maske

Doğan, "Ayda 50 milyon çocuk maskesi üretimi için ek makine yatırımı yaptık. Kapasitemizi artırıyoruz" şeklinde konuştu. Yurtiçi ve yurtdışından çocuk maskesi talebi geldiğini belirten Doğan, "ABD, Avrupa, Afrika... Dünyanın hemen her ülkesinden talep var. Ancak iç pazara öncelik veriyoruz. Yurtiçi taleplerini karşıladığımız noktada yurtdışına da ihracat yaparız" ifadelerini kullandı.

Fiyat ortalama % 25 arttı

Talebe bağlı maske fiyatlarının da arttığını anlatan Nuri Doğan, "Okullar açılmadan bazı zincir marketlerle karlarımızdan fedakarlık ederek kampanya yaptık. Bu kapsamda 10lu çocuk maskesi 4.95 TLden raflarda yerini aldı. Ancak hem kumaş fiyatlarında yüzde 25lik fiyat artışı hem de yoğun talep etkisiyle fiyatlar arttı. Şu an raflarda 10lu çocuk maskesi fiyatları 7.95 TL" şeklinde konuştu.

Kaynak : Sabah

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak 05:45
Güneş 07:09
Öğle 12:55
İkindi 15:58
Akşam 18:30
Yatsı 19:49