Üniversitelerde Kayıt Dondurma Patladı

Üniversiteler 1.5 yıllık uzaktan eğitimin ardından öğrencilerine kapılarını şartlı açtı. Aşı şartı Üniversitelerde Kayıt Dondurmaları da patlattı.

Eğitim 07.10.2021, 11:34
Üniversitelerde Kayıt Dondurma Patladı

Milliyetten Ozan Ömer KADÜKERin haberine göre: Çoğu üniversite, koronavirüs tedbirleri kapsamında aşı kartı ya da 72 saatte bir yapılan PCR testi istiyor. Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) verilerine göre öğrenciler arasında aşılama oranı yüzde 70lere ulaştı; bu da her 3 öğrenciden 1i aşısız demek. Aşısız olan öğrencilerin çoğu PCR testini kabul etse de bazı öğrenciler aşı ya da testi yaptırmak istemiyor. Bu nedenle kaydını donduranlar var. Kayseri Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi Salih Zeki Yıldız da aşı ya da PCR testi zorunluluğu nedeniyle kaydını sildirenler arasında. Yıldız, "Bu dayatma sonucunda kaydımın silinmesi için dilekçe yazdım. Dilekçem kabul edilmiş. Artık öğrenci değilim" dedi.

İstanbulda bir vakıf üniversitesinde okuyan, kendisi gibi aşı olmak istemeyen arkadaşlarıyla üniversiteye PCR testi yaptırmadan girmek için dilekçe verdiklerini aktaran Çağla Koçali ise şunları söyledi: "Eğer üniversiteye alınmazsak polis çağırıp tutanak tutturacağız. HES kodu ile alan birçok üniversite var. Bizden neden haftada 2 kere test isteniyor? Bugüne kadar PCR testi yaptırmadım, bundan sonra da yaptırmayacağım. Çok zorlarlarsa okulumu donduracağım."

Bu dönem için ders kaydını yaptıran, aşı ve PCR testi olmayacağı için üniversiteye gitmeyen Marmara Üniversitesi öğrencisi S. Ertuğrul Ekşioğlu, "Üniversitelerin tekrardan online eğitime geçme beklentisi var. O nedenle kaydımı yaptırdım dedi.

Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı