Bakan Ersoy’un oteline 2,5 milyar lira teşvik verildi

Bakan Ersoy’un oteline 2,5 milyar lira teşvik verildi

GENEL 05.09.2022, 01:09
Bakan Ersoy’un oteline 2,5 milyar lira teşvik verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının temmuz ayına ilişkin teşvik belgeleri Resmi Gazetede yayımlandı.

Buna göre Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoyun yöneticisi ve ana hissedarı olduğu Bodrum Türkbükü’ndeki MRA Turizm ve Otel İşletmeciliği AŞ’nin 307 oda, 870 yataklı 5 yıldızlı otel projesine 2 milyar 350 milyon lira yatırım teşvik desteği verildi.

Sol Haberden Kadir Sevin haberine göre bölgesel öncelikli yatırım sınıfından verilen teşvik unsurları şunlardan oluşuyor:

7 yıl boyunca sigorta primi işveren hissesini devlet karşılayacak. Projeyi gerçekleştirmek amacıyla alacağı Kredilere faiz desteği verilecek. Gelir Vergisi; Gümrük Vergisi ve KDV istisnalarından yararlandırılacak.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, 25 dönüm ormanlık araziyi talan edecek otel projesini, geçen mayıs ayında tartışmalı bir ÇED sürecinden sonra onaylamıştı. İki ay sonra teşvik listesine alındığı görülüyor.

Ersoy, Aralık 2020’de Bodrum Hilton Tükbükü Oteli’in de sahibi olduğu Azerbaycan merkezli ISR Turizm Şirketini satın almış ve adını MRA turizm ve Otel İşletmeciliği A.Ş. olarak değiştirmişti.

7 Ağustos 2022 Günlü Resmi Gazetede yayımlanan geçen haziran ayında yatırım teşvik listesinde Ersoyun sahibi olduğu Voyag Turizm Otelcilik AŞ’nin 2 milyar 150 milyon lira tutarındaki modernizasyon projesine “bölgesel öncelikli yatırım” sınıfında yer verilmişti.

Ersoy’un sahibi olduğu şirketlere yalnızca iki ayda verilen teşviklerin tutarı 4,5 milyar liraya ulaştı.

SOL

Yorumlar (1)
fevzikilim 3 hafta önce
Hayırlı olsun afiyetle yiyin biz memura gelince beş kuruş için beş takla attıranlar iş kendilerine gelince kesenin ağzını açmakta tereddüt etmiyorlar. Siz bu parayı doğuda bir ilimiz için ve eğitimli genç işsizler için yatırım iş alanlarına aktardığınızı düşünün, orada en az yüz iki yüz insanın geleceğini kurtarabilirdiniz fakat bunun yerine bir tanıdığa vermek size göre daha adaletli oluyor sizin o adalet anlayışınızı tebrik ederim.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı