Mehmet Şimşek'ten TBMM'de memur, emekli ve asgari ücret açıklaması

Maliye Bakanlığı 2024 yılı bütçe görüşmelerinde TBMM Genel Kurulunda konuşan Bakan Mehmet Şimşek, memur, emekli ve asgari ücret artışları hakkında bilgilendirme yaptı.

GENEL 24.12.2023, 22:28
Mehmet Şimşek'ten TBMM'de memur, emekli ve asgari ücret açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmasında, asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:
En düşük emekli aylığı %114 arttı
2023 yılında çalışanlarımızın ve emeklilerimizin aylık ücretlerinde enflasyonun çok üzerinde artışlar yaparak alım güçlerini destekledik. 2023 yılı sonu enflasyon gerçekleşme tahmini yaklaşık yüzde 65. En düşük memur maaşı yüzde 142 arttı, ortalama memur maaşı yüzde 129 arttı. Asgari ücret yüzde 107nin üzerinde arttı, en düşük emekli aylığı yüzde 114 arttı.

MEMUR MAAŞLARI NE KADAR ARTTI?
Bakın, enflasyon tahmini yüzde 65, bütün artışlar yüzde 100ün üzerinde . Emeklilerimizin bayram ikramiyelerini neredeyse 2 katına çıkardık. Emeklilerimize tek sefere mahsus 5 bin lira ilave ödeme yapıyoruz. Sadece bu sene değil; bakın, son yirmi bir yıldır çalışanlarımızı, emeklilerimizi, memurlarımızı biz enflasyona ezdirmedik. Bakın, son yirmi bir yılda en düşük memur maaşında reel artış yüzde 174, ortalama memur maaş artışı da yüzde 111; bunlar reel artışlar.

ASGARİ ÜCRET ZAMLARI
Asgari ücrette yüzde 201, en düşük emekli aylığının reel artışı yüzde 455. Sonuç olarak, çalışanlarımızı, emeklilerimizi hiçbir dönemde enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyeceğiz

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı