KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ;”Hocalı Katliamının Sorumlularının Uluslar Arası Yargı Önüne Çıkarılması gerektiğini” söyledi.

KAMU SAĞLIK-SEN tarafından Bilkent Otel ve Konferans Merkezinde “Soy kırımın Karabağ örneği, Hocalı katliamı” konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferansta konuşan KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ;” Hocalı Katliamının Sorumlularının Uluslar arası Yargı Önüne Çıkarılması gerektiğini ve bu katliamın Milletçe ortak acımız, ortak problemimiz olduğundan Hocalıyı gelecek nesillere anlatmalı ve yapılan katliamı unutmamalı ve unutturmamalıyız” dedi.
Yoğun katılımın gerçekleştiği konferansta KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ konuşmasına şöyle devam etti; ”Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında Ermeniler tarafından 600’ den fazla Müslüman Türk’ün katledilmiş, yüzlercesi yaralanmış ve 1275 kişi de rehin tutularak her türlü zulme uğradığı katliamın üzerinden 25 yıl geçmiştir. Ermenilerin Dağlık Karabağ’ı işgaliyle zirveye çıkan zulüm ve zorbalıklar insanlık tarihine kara bir sayfa olarak eklenmiş, olaylar insan hakları havarilerinin sesini çıkarmaması üzerine binlerce Müslüman Azeri’nin sürgünü ve on binlercesinin ölümüyle sonuçlanmış ve eli kanlı ermeni çetelerinin tıpkı Bosna’da Sırpların Boşnak Müslümanlara yaptığı gibi, acımasızca katliamlar yapılmış ve Azerileri soykırıma tabi tutarak topraklarını işgal etmişlerdir..

Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında hayatta kalma mücadelesi veren, Filistin’de Siyonist İsrail tarafından şehit olan, katledilen Müslümanların durumu gibi, Hocalı dada aynı trajedi yaşanmış ve tarihte kara bir sayfa olarak yerini almıştır.Bugün Ermenistan’ın işgali altında bulunan Dağlık Karabağ’da dünyanın gözleri önünde bir insanlık dramı yaşanıyor. Çağdaş ve modern dünyanın gözleri önünde cereyan eden bu katliamdan dolayı yüreklerde hissedilen acılar hâlâ taptazedir ve yaralar hâlâ kanamaktadır.
Bugün dünya siyasetinde Ermenilerle ilgili sözde soykırım iddialarının peşine düşenleri Hocalı Katliamını iyi okumaya ve bu katliamın fotoğraflarını ve tüm görüntülerini dikkatle izlemeye; katliam sorumlularının utanmaz itiraflarını ise vicdan süzgecinden geçirerek can kulağıyla dinlemeye davet ediyoruz.

“Hocalı katliamı bizim ortak acımız, ortak problemimiz. Bu katliamı unutmamalı ve unutturmamalıyız”.
Ermenistan işgal ettiği tüm topraklardan derhal geri çekilmeli, katliamın sorumluları, işledikleri insanlık suçunun hesabını hem Azeri hem de Uluslar arası Yargı Organları önünde vermeli ve gereken cezaya çarptırılmalıdır.

KAMU SAĞLIK-SEN olarak; Hocalı Katliamı ve Karabağ’ın işgali esnasında şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyor, Doğu Türkistan’da, Filistin’de ve dünyanın dört bir yanında zulme uğrayan Müslüman Türklerin acısını acımız kabul ediyor; dün gibi tazeliğini koruyan acıların bir daha yaşanmamasını diliyoruz” dedi.