Toplu sözleşme süreci hakem heyeti ile devam edecek. Tartışmalar devam ederken Memur-Sen’den açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, kamu işveren heyeti tespit tutanağı tutarak yanlış yaptı dedi ve Bakan Selçuk’un tutanak hakkında söylediklerini aktardı.

Toplu sözleşme süreci hakem heyeti ile devam edecek. Tartışmalar devam ederken Memur-Sen’den açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, kamu işveren heyeti tespit tutanağı tutarak yanlış yaptı dedi ve Bakan Selçuk’un tutanak hakkında söylediklerini aktardı. 


Fox Tv Çalar Saat programına bağlanan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, perde arkasında yaşananları anlattı. Tonbul, kamu işveren heyeti yetkililerinin uzlaşılan maddeleri tutanak altına alınması gerektiği teklifini kabul etmediğini öne sürdü. 


Tonbul, süreç başlamadan önce ve başladığı sıralarda her hizmet kolu toplu sözleşmesi görüşmesinde uzlaşılan maddelerin kayıt altına alınması gerektiğini ve daha sonra bunların kolaylık sağlayacağını söylediklerini ancak kamu işveren heyetinin buna yanaşmadığını aktardı. Tonbul ayrıca heyetin “Biz devlet tarafıyız, sözümüzü tutarız biz kayıt altına alıyoruz” denildiğini ifade etti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un ifadelerine de yer veren Tonbul, “Bakan hanımın bizzat ifadesi şudur ki ‘Ben notlarımı kendim alıyorum siz de notlarını alın sonra bunları yaparız’” dedi.


Daha önce hakeme heyetine başvurulan toplu sözleşmeleri hatırlatan Tonbul, “Biliyorsunuz daha öncesinde de gidildi yani kamu personel hakem kurulu kuruldu. İlk toplu sözleşmemiz toplu sözleşme imzalanmadan dağıldı. O günkü kamu işveren heyeti uzlaşılan konular ve uzlaşılmayan konular hakkında toplu sözleşme tutanağı tutuldu. Bu tutanakta uzlaşılan konular belliydi uzlaşılmayan konular belliydi. Ve hakem heyetine uzlaşılmayan konular üzerinden gidildi. İkinci yıl tespit tutanağı tutuldu o zaman ki Kültür-Sen Kesk’e bağlı, toplu sözleşmeyi imzalamadı ve masadan da uzlaşma ya da uzlaşmama tutanağını imzalamadı. O gün tespit tutanağı bu durum üzerine imzalandı. Şimdi bugün kamu işveren heyeti tespit tutanağı tutunarak bir yanlış yaptı. Hatta 12 yanlış yaptı.” Şeklinde konuştu.


Bakan Selçuk’un “imzaladık” dediği tespit tutanağına binaen konuşan Tonbul, “Sadece Memur-Sen başkanı Ali Yalçın’ı çağırarak Memur-Sen’in geneline yönelik konularda imza atmasını istediler. Diğer sendika başkanları aranmadı. ‘Gelin tutanak imzalayacağız’ denmedi. Dolayısıyla o sendikalar imzalamadıkları için uzlaşıp uzlaşmadıkları belli olmayanlar hakkında tespit tutanağı olmaması hukuki açıdan yanlıştır.” diye konuştu. 


Tüm bu tartışmalar karşısında hakem heyetinin nasıl bir tavır takınacağı daha da önemlisi uzlaşılan fakat uzlaşılmamış gibi gösterilen maddelerin olduğu Bakanlık tutanağını mı yoksa uzlaşılan maddelerin yer aldığı Memur-Sen tutanağını mı dikkate alacağı merak konusu.


Şayet hakem heyeti Bakan Selçuk’un imzaladığı belgeyi dikkate alırsa bu, toplu sözleşmede memurların kazanımlarının yok sayılması anlamına gelebilir.