PROMOSYON MİKTARLARI ÇOK DÜŞÜK

Kurul kararında, kamu kurumlarının banka promosyonu sözleşmelerini güncellememesi nedeniyle kamu personelinin aylık veya ücretinin tamamlayıcı bir unsuru olan banka promosyonlarının personele yapılan ödemelerdeki artış dikkate alındığında çok düşük kaldığı belirtildi.

HUKUKEN PROTOKOL YENİLENMELİ

İdarelerin banka promosyon sözleşmelerini yenilemekte ya da fesih etmekten imtina ettiklerine işaret edilen kararda, kamu görevlilerine yapılan ödemelerdeki artışın dikkate alınarak Türk Borçlar Kanunu’na göre promosyon protokolünün yenileme hukuku kapsamında revize edilmesine gerektiği belirtildi.

Kararda, “Başvuranın iddiaları, idarenin konuyla ilgili açıklamaları, ilgili mevzuat, yargı kararları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; çalışanlarının banka promosyon Ödemelerinin güncellenmesi talepleri karşısında ekonomik gelişmeler, piyasa fiyatlarındaki artış ve bunlara bağlı olarak promosyon ödemeleri ile ilgili sözleşme yeniliğine giden kamu kurumlarının da uygulamaları dikkate alınarak, Kurumların yapılan promosyon sözleşmesi miktarlarım, 'yenileme’ hukuki kurumu ile yenilemesinin mümkün olduğu değerlendirilmiş olup, bu taleplerinin idare tarafından yeniden ele alınması gerektiği kanaatine varılmıştır.” denildi.

KARARIN BAĞLAYICILĞI YOK

Kabul denetçiliği kararı bağlayıcılığı olmamakla beraber konuyu hukuki boyutuyla ortaya koyması, sonraki hukuki süreçlerde ve tarafların uzlaşmaları açısından önemli bir dayanak olabileceği değerlendiriliyor.

Daha önce de sendika tarafından birçok kez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Banka yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirilmiş, bankanın geri adım atmaması üzerine banka şubesi önüne basın açıklaması yapılara banka protesto edilmişti.

Edinilen bilgiye göre Eğitim-Bir-Sen başvurusunun olumlu sonuçlanmasının ardından, Kamu Denetçiliği Kurumu kararının ardından yeniden Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve banka şubesine yenileme talebini iletecek.

4 Temmuz Tarihli Atamalar Resmi Gazetede 4 Temmuz Tarihli Atamalar Resmi Gazetede

2(47)

Editör: Serhat SALİMOĞLU