AB'den Macron ve Kurz'a fren: 2 Türk aşı buldu şimdi olmaz

AB, Avusturya ve Fransa'nın terörle mücadeleyi göç ve radikalizmle İslam odağına yerleştirme çabalarına izin vermedi. İspanya, İtalya ve Hollanda gibi ülkeler bu taleplere karşı çıktı. Avrupa'ya entegrasyon örneği olarak gösterilen Türk çiftin koronaya karşı aşı geliştirmesi de aşırı taleplerin frenlenmesinde etkili oldu.

Hürriyet 15.11.2020, 13:39
AB'den Macron ve Kurz'a fren: 2 Türk aşı buldu şimdi olmaz

Hürriyetten Güven Özalpin haberine göre; Fransa ve Avusturyadaki terör saldırılarını ve bu bağlamda alınabilecek önlemleri masaya yatırmak üzere videokonferans aracılığıyla bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları ortak bir bildiri yayımladı. Terör saldırılarının Avrupada yaşayan 25 milyon Müslümanı ve göçmenleri bir kez daha hedef tahtasına oturttuğu bir ortamda yapılan toplantıda özellikle Avusturya ve Fransanın aşırı talepleri karşılıksız kaldı.

AŞIRI TALEPLERE FREN

AB bakanları, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macronun son dönemdeki söylemlerinin aksine, İslamı ve göçmenleri terörle ilişkilendiren bir yaklaşımdan özenle kaçındılar. Bakanların tavrının şekillenmesinde koronavirüs salgınıyla mücadelede büyük umut yaratan aşının iki Türk kökenli Alman bilim insanı Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından bulunmuş olması da etkili oldu.

Aşırı sağın ve puan kaybetmemek amacıyla merkezdeki bazı siyasetçilerin terörle göçmenler arasında doğrudan bağlantı kurma çabalarını yoğunlaştırdığı, İslamın da konsept dışı kullanılarak terörün kaynağı gibi gösterilmeye çalışıldığı bir dönemde yapılan toplantıdan çıkacak bildiri konusunda yoğun tartışma yaşandı. Aşının, iki göçmen ailenin alanlarında çok başarılı ve bulundukları ülkeye gayet iyi entegre olmuş çocukları tarafından bulunduğu haberi tartışmalara yön veren unsurlar arasında yer aldı.


TASLAK BELGE YUMUŞATILDI

Bir diplomatik kaynağın, "Türk kökenli Alman bir çiftin koronavirüse karşı aşı yarışında öne çıktığı bir sırada İslamı hedefe koymak AB bakanlarını çetrefilli konuları aşırı basitleştirme suçlamasıyla karşı karşıya bırakırdı" şeklindeki ifadeleri toplantıdaki genel yaklaşımı da özetler nitelikte. Fransa ve Avusturyanın talepleri doğrultusunda hazırlanan ilk taslak belgeyle üzerinde uzlaşılan ortak açıklama arasında oldukça net bir söylem farkı var. Terörün göç konusuyla doğrudan ilişkilendirilmesi, radikalizmle mücadelede İslamın odağa yerleştirilmesi ve entegre olmayan göçmenlerin cezalandırılması bildiride yer bulmadı. Aşırı taleplerin frenlenmesinde AB Komisyonunun yanı sıra İspanya, İtalya ve Hollandanın başı çektiği bazı ülkeler etkili oldu.

ENTEGRASYONA ÖRNEK GÖSTERİLEN ÇİFT

Uğur Şahin (55) ve eşi Özlem Türecinin (53) koronavirüs aşısı, tam da Avrupada radikal unsurların düzenlediği terör saldırıları sonrasında göç ve İslamı yeniden tartıştığı bir dönemde geldi. Göç ve İslamı hedef alanlara karşı Avrupaya başarıyla entegre olmuş kişilerin de bulunduğunu savunanlar iki Türk bilim insanını örnek olarak göstermeye başladı.

Ancak işine tutkuyla bağlı olan ve çok çalıştığı aktarılan Uğur Şahin, başarılı entegrasyona örnek gösterilmesiyle ilgili The Guardiana yaptığı açıklamada "Gerçekten böyle olmak isteyip istemediğimden emin değilim. Toplum olarak kendimize herkese topluma katkıda bulunması için nasıl şans verebileceğimizi sormalıyız. Göçmen kökenli olmam tesadüfi bir örnek" yanıtını vermişti. Şahin, dört yaşındayken Almanyaya giden bir işçi ailesinin oğlu. Özlem Türeci ise İstanbuldan Almanyaya yerleşen bir doktor babanın Almanyada doğan kızı.


ABNİN DIŞ SINIRLARINDA GÜVENLİK ARTTIRILACAK

Önceki yıllarda İslam ile terör kelimelerini yan yana kullanmama prensibini benimseyen ancak son aylarda bu ilkeyi defalarca ihlal eden Avrupa Birliği, bildiride eski yöntemine döndü. Bildiride, "Terörizmle mücadelemiz bir dini ya da siyasi inanca değil fanatik ve şiddet içeren aşırılığa karşı" ifadelerine yer verildi. Bakanlar, ABnin dış sınırlarının güvenliğinin arttırılması ve internette şiddete dayalı aşırılığı teşvik eden içeriklere daha sıkı kontrol uygulanması konusunda da anlaştılar.

Yorumlar (0)
-3°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:48
Akşam 18:10
Yatsı 19:35