AYM'deki toplantıda ne konuşuldu?

Anayasa Mahkemesi, önceki gün Berberoğlu kararı için toplanırken, üye Engin Yıldırım'ın attığı "Işıklar yanıyor" tweet'i siyasetin olduğu gibi toplantının da gündemini değiştirdi. Bazı üyeler bu tür sosyal medya paylaşımının mahkemeye zarar verdiğini savunup disiplin cezası istedi.

Hürriyet 16.10.2020, 16:06
AYM'deki toplantıda ne konuşuldu?

Hürriyetten Oya Armutçunun haberine göre: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi Engin Yıldırımın Twitter hesabından yaptığı "Işıklar yanıyor" paylaşımına "Bunu şu anda AYM Başkanı ve heyeti düşünmelidir. Ortada böyle bir tablo varsa gereğini de onlar yapmalıdır" tepkisi sonrası gözler yüksek mahkemeye çevrildi.

AYM Başkanı Zühtü Arslan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin ihlal kararına rağmen CHPli Enis Berberoğlunun yeniden yargılanmasına yer olmadığına ilişkin kararını değerlendirmek üzere AYM Genel Kurulunu önceki gün saat 14.00te olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Ancak büyük tepki toplayan tweetin ardından AYMnin olağanüstü toplantısının gündemi Berberoğlu kararının yanı sıra Yıldırımın "Işıklar yanıyor" paylaşımı oldu.

AÇIKLAMA YOK

Olağanüstü toplantıda AYM üyelerinin neredeyse tamamı söz aldı. 3.5 saat süren toplantıda üyeler AYMnin 14. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına karşı izleyeceği tutumu müzakere etti. AYM kulislerinde, ihlal kararlarının yerel mahkemeleri bağlayıcılığına ilişkin bir açıklama beklentisi vardı ancak toplantı sonrası bu yapılmadı.

HESABINI KAPATSIN

Toplantıda yüksek mahkeme üyesi Engin Yıldırımın "Işıklar yanıyor" tweeti büyük tartışma yarattı. Bazı üyeler maksadını aşan bu sosyal medya paylaşımının yanlış olduğunu, hakimlerin bu tip paylaşımlar yapamayacağını ve mahkemeye zarar verdiğini savundu. Anayasa Mahkemesi Kanunu ve İçtüzüğü çerçevesinde Yıldırıma disiplin işlemi yapılması gerektiği belirtildi. Bazı üyeler de Yıldırımın bu tip paylaşımlar yapmamasını, Twitter hesabını kapatmasını ayrıca hakkında disiplin incelemesi yönünde karar verilmesini istedi. Ancak Yıldırım hakkında disiplin inceleme yapılması konusunda uzlaşmaya varılamadı.

KONU KAPANDI MI?

AYM mevzuatına göre bir üyenin yaptığı yeminle veya üyeliğinin vakar ve şerefi ile bağdaşmayan, hizmeti aksatan disiplin suçu işlediği iddiasıyla hakkında disiplin işlemi uygulanması ve sonrasında da disiplin cezası verilebilmesi için AYM Genel Kurulu kararı gerekiyor. Önceki günkü olağanüstü toplantıda, Yıldırıma inceleme kararı çıkmamasının konunun kapandığı anlamına gelmediği, AYM Genel Kurulunda üyelerin konuyu başka bir toplantıda gündeme getirip karar alınmasını isteyebilecekleri vurgulandı. AYM Başkanı Arslanın da gereken hallerde disiplin incelemesini AYM Genel Kuruluna götürmeden önce bir üyeye ön inceleme yaptırması imkanı her zaman bulunuyor.

Yorumlar (0)
banner51
15°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 12:53
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:36