'Tosuncuk' Ferrariyi ucuza kaptırmış!

Çiftlik Bank'ın kurucusu 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın'ın uzun süre saklandığı Uruguay'da savcı ile denetimli serbestlik anlaşmasına vardığı öğrenildi.

Hürriyet 09.07.2021, 09:02
'Tosuncuk' Ferrariyi ucuza kaptırmış!

Hürriyetten Razi Canikligilin haberine göre; Uruguay mahkemeleri nezdinde girişimde bulunan Türk hükümetinin, Mehmet Aydının mallarına el konularak Türkiyeye iadesini talep ettiğini yazan El Observador gazetesine göre, Aydın, Ekonomik Suçlar Savcısı Enrique Rodriguez ile bir anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre bu ülkede akladığı 8 milyon doları iade edebilmesi durumunda denetimli serbestlikten yararlanacaktı.

Paranın Aydının mallarının satışından elde edilecek gelirle karşılanması planlandı.

JAKUZİ, HAVUZ, İSKELE
Uruguay basınına göre Mehmet Aydının 1.5 milyon dolar değerindeki lüks villası bu anlaşma kapsamında 27 Mayısta Montevideodaki bir açık arttırmada satışa çıktı.

Dört yatak odası, oyun odası, ısıtmalı havuz, sauna, jakuzi, şarap mahzeni ve özel iskelesi bulunan villa, 290 bin dolarlık açılış fiyatıyla satışa sunuldu.

VİLLA UCUZA GİTTİ
Teklif veren tek kişi, 291 bin dolarla yeni sahibi oldu.

Satıştan en az 600 bin dolar kazanç bekleyen yetkililer hayal kırıklığına uğradı.

FERRARİ DE SATILDI
Mehmet Aydın bu ülkede villa dışında yarım milyon dolarlık bir Ferrari 458 Spider ve bir yat sahibiydi.

Ferrari de mart ayında yapılan açık artırmada 271 bin dolara alıcı buldu.

TEKNEYE TALİP YOK
390 bin dolar açılış fiyatıyla satışa çıkarılan 2010 model tekneye ise talip çıkmadı.

TÜM ZARARI KARŞILAYACAĞIM
İstanbul Emniyet Müdürlüğünde ifade veren Aydın şunları söylemişti:

Brezilyada 50 bin Euro ve cüzdanımdaki 3 Bitcoin ile geçimimi sağlamaya çalıştım. Soruşturmayı takip ettim. Soruşturmada 64 milyon lira mağduriyet olduğunun tespit edildiğinin haber yapılması üzerine, Çiftlik Bankın mal varlıklarının 200 milyon lira civarında olmasından, mağduriyeti karşılayacağını düşünerek, teslim olmaya karar verdim.

Tüm zararların giderilmesi için şirketlerime ait yaklaşık değeri 200 milyon lira olan tüm mal varlıklarımın üyelerin zararlarının giderilmesi için kullanılmasını istiyorum. İyi niyetli olduğumu kanıtlamak için son ana kadar iadelerini yaptım. Şirketin mal varlıklarını satıp, üyelerin anaparalarını ödeyecektim. Ancak o safhaya gelemedim."

ABİSİ DE GÖZALTINA ALINDI
Öte yandan, Mehmet Aydının ağabeyi Fatih Aydın da Uruguayda kaldığı adrese yapılan operasyonla gözaltına alındı.

Ağabey Aydının yakalanmasının ardından İnterpol Daire Başkanlığınca iade süreci başlatılırken, Aydını teslim almak üzere 1 ekip Türkiyeden Uruguaya hareket edecek.
Fatih Aydın, Bankacılık Kanununa Aykırılık, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama, Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık ve Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı suçlamaları ile aranıyordu.

Mehmet Aydın, Çiftlik Bank vurgununun ardından Brezilyaya kaçmış, 3 yıl sonra teslim olarak Türkiyeye getirilmişti.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 3 Temmuzda İstanbul Havalimanında gözaltına alınan "Çiftlik Bank" davası sanığı Mehmet Aydın, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından tutuklanmıştı.

Hürriyet

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08