Milli Eğitim Bakanlığı’nda vatandaşlar için önemli bir uyarı geldi. Bakanlık vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için ve aynı zamanda takibata maruz kalmamaları için önemli bir uyarıda bulundu. Sosyal medya platformlarında veya bazı reklam içeriklerinde bulunan duyurulara aldanmamalarının gerektiğini ifade etti. Resmiyet ve geçerliliği bulunmayan kalfalık ustalık ve usta öğreticilik belgelerini almak için vatandaşların herhangi bir girişimde bulunmamasının önemini belirtti.

Bu belgelerin alımlarına ilişkin uyarı geldi!

Milli Eğitimin yapmış olduğu yazılı açıklama ile vatandaş uyarıldı. Bakanlığı kalfalık ustalık ve Usta öğreticilik belgelerini 3.308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereği Milli Eğitim Bakanlığı yönetimi ve sorumluluğu altında olan MESEM ve bu merkezlerdeki programları uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu liselerindeki alan ve dallarda eğitim süreci boyunca yapılan sınavlarda başarılı olan kişilere verildiği belirtildi.

Bir kişi veya kuruluşun bu belgeyi vermeye hakkı yok!

Eğitim belgelendirme sürecinde bir ücretlendirme olmadığını ve bahsi geçen eğitimlerin Eğitim Kurumları dışında herhangi bir kişi ya da kurum tarafından belgelendirme hakkı ve yetkisini bulunmadığı vurgulandı.

Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Vatandaşların mağdur olmaması ve yasal takibata maruz kalmamaları için sosyal medyada dolaşan bazı reklam ve içeriklere bağlanarak resmiyeti bulunmayan belgeleri almak adında girişimde bulunmamaları gerekmektedir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim okulu veya kurumları ile kalfalık ustalık ve Usta öğreticilik belgeleri eğitim ve sınav süreçlerine ilişkin bilgilere Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim müdürlüklerinden internet sayfalarından ulaşılabildiğinin bilinmesi gerekmektedir.

O MEB Müdürünün Görev Yeri Değişikliği Yapıldı O MEB Müdürünün Görev Yeri Değişikliği Yapıldı

Ayrıca bu kurumlara başvurularak 7/24 Milli Eğitim Bakanlığı iletişim merkezinden gerekli bilgileri arayarak alabilirler. Bu konu hakkında Bakanlığı haricinde yapılan açıklamalara itibar edilmemesi oldukça önemlidir.