4 D'liler İçin Mahkemeden Önemli Emsal Karar

Taşerondan kadroya geçirilen yüz binlerce işçi yüzdelik farklardan mahrum edildi. Yargıya başvurarak hukuk mücadelesi başlatan işçiler haklı çıktı. İşte emsal teşkil eden gerekçeli yargı kararları ve detaylar...

Kamu 27.06.2020, 14:45
4 D'liler İçin Mahkemeden Önemli Emsal Karar

AJANS KAMU - ÖZEL HABER

696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya alınan işçiler, kadroya alınmadan önce çalıştıkları şirketlerde bireysel sözleşmelerinde yer alan asgari ücretin %5 %10 %20 %30 fazlası gibi eğitim durumuna göre yüzdelik fark alan işçiler, kadroya geçtikten sonra bu yüzdelikleri KHK gereğince alamadılar. 4 D kadrosuna alınan işçilerden geriye dönük yüzdelik dilimlerle ilgili açtıkları davaları kazandılar. Şimdi bu davalar kadroya geçen yüz binlerce işçi için emsal teşklil ediyor.

KHK ile kadroya alınan işçiler, daha önce taşerondayken aldıkları asgari ücretin yüzdelik farklarını kadroya geçince alamadılar. Bunun üzerine yargıya başvuran Sağlık Bakanlığına bağlı Hastanelerde 4 D kadrosuna geçirilen bazı işçiler, açtıkları yüzdelik davaları kazandılar. Kazanılan bu emsal davaların ardından, Türkiye genelinde binlerce işçi hukuk mücadelesi veriyor. Yüzdelik farkları alamayan işçiler yaşadıkları mağduriyeti yargıya taşıyor.

Türkiyede ilk kez Kocaeli Üniversitesinde çalışan işçilerin başlattığı hukuk mücadelesi çalışanları hayli umutlandırdı. Ellerinde artık emsal karar bulunan 4 Dli işçiler, kitleler halinde iş mahkemelerine başvurmaya başladı. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü davalarını kazanan bir kaç işçinin ardından, sevindirici bir karar alarak, diğer çalışanların dava açmasına gerek kalmadan, mevcut hukuki kararlar üzerinden diğer çalışanların da yüzdelik farklarını ödeme kararı alan Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, çalışanlarını sevindirdi.

İŞTE O GEREKÇELİ MAHKEME KARARI:

DİĞER 4 DLİ İŞÇİ HABERLER, İÇİN TIKLAYIN

https://www.ajanskamu.net/kamudan-haber/4-d-li-isciler-toplu-sozlesme-istiyor-h106416.html

https://www.ajanskamu.net/kamu-calisanlari/taserondan-kadroya-gecen-isciler-icin-buyuk-anket-h105812.html

https://www.ajanskamu.net/kamu-calisanlari/khk-ile-kadroya-alinan-isciler-toplu-sozlesmeye-dahil-edilecek-h106750.html

https://www.ajanskamu.net/taseronlar/taseronda-son-dakika-haberi-kadro-maas-zammi-ve-tis-teklifi-h106991.html

https://www.ajanskamu.net/kamu-calisanlari/kamudaki-tum-taseron-ve-sozlesmeliler-devlet-memuru-olmalidir-h106710.html

https://www.ajanskamu.net/taseronlar/kadroya-gecen-4d-taseron-yuzdelik-dilim-davasi-son-dakika-gelismesi-h106708.html

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı