Çalışanlar Bakan Selçuk'tan Açıklama Bekliyor!

2 Nisan'da kadroya geçen taşeron işçiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan toplu sözleşmeye dahil edilmeleri konusunda açıklama bekliyor.

Kamu Çalışanları 03.12.2018, 14:16 28.05.2020, 19:01
Çalışanlar Bakan Selçuk'tan Açıklama Bekliyor!

İŞÇİLER AÇIKLAMA BEKLİYOR!

696 sayılı KHK ile kamuda istihdam edilen yüz binlerce taşeron işçi, 2019 yılında yapılacak olan toplu iş sözleşmesine dahil olmak istiyor. Son olarak TBMM dilekçe komisyonuna binlerce imza ile müracaat eden taşeronlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuktan bu konuda açıklama bekliyor.

ÇALIŞMA BARIŞI BOZULUYOR

2 Nisan itibariyle kadroya geçen yaklaşık 450 bin işçinin aldığı ücret enflasyon karşısında değer kaybederken, çalışanlara enflasyon farkının verilmemesi iş barışını ve çalışanlar arasında ki eşitlik ilkesini bozmaya başladı. Yüksek Hakem Kurulu tarafından düzenlenen sözleşmeye göre, sosyal ve sendikal haklardan mahrum edilen işçiler, yüksek enflasyon karşısında eziliyor.

Oysa mevcut kadrolu işçilerin çoğu kendi toplu iş sözleşmelerinden kaynaklı olarak (ilave tediye dışında) yılda 60 günlük ücret tutarında ikramiye alırken, taşerondan kadroya geçn işçilere 5+5 toplam 10 günlük ücret tutarında ikramiye veriliyor.

YÜZDE 4 ZAMMA MAHKUM OLDULAR

Taşeron işçilerin kamuya geçişini düzenleyen 696 sayılı KHK ile işçilerin ücretlerinde, mali ve sosyal haklarında gözle görülür bir iyileştirme söz konusu değil. Kamuya geçirilen işçilere 2018, 2019 ve 2020 yıllarında her 6 ayda bir yüzde 4 ücret artışı yapılacak. 

2020YE DEĞİŞİKLİK YOK

Eğer KHK ile işçilerin hakları Yüksek Hakem Kurulu standartlarına bağlanmasaydı ve işçiler geçirildikleri kurumdaki işçilerin toplu iş sözleşmelerinden yararlanabilseydi çok daha yüksek hak ve ücretler alabilecekti. Kamuya geçirilen işçiler ancak 2020 yılının Temmuz ya da Kasım ayından itibaren geçirildikleri kurum ya da şirketin toplu iş sözleşmesinden tam olarak yararlanabilecek.

SENDİKAL BELİRSİZLİK

Bunun yanı sıra 696 sayılı KHK ile özel bir koşul getirilmediğinden dolayı açıklanan haklardan yararlanabilmek için bir sendika üyeliği ya da aidatı koşulu bulunmuyor. Ancak geçirildikleri kurumdaki toplu iş sözleşmesinin kapsamına giren işçiler ile geçişten sonra da devam edecek taşeron döneminde imzalanmış toplu iş sözleşmesi bulunan işçilerin; bu toplu iş sözleşmelerindeki diğer haklardan (ör. iş güvencesi, işçi sağlığı, sendikal haklar vb.) yararlanabilmesi için yetkili sendikanın üyesi olması ya da dayanışma aidatı ödemesi gerekecek gibi duruyor. Ancak bu konuda bir netlik söz konusu değil.

EŞİ ÇALIŞMAYIP, KİRADA OTURANLAR VAR

Kış ayının da gelmesiyle, çalışanlar geçim derdine düştü. Asgari ücret düzeyinde maaş alan, evi olmayıp kirada oturan, eşi çalışmayıp, 2-3 veya daha fazla çocuğu olan işçiler kara kara düşünmeye başladı. Ekonomik sıkıntılarla boğuşan işçilerin çalıştıkları kurumlarda ne kadar faydalı olacakları ise düşündürücü!

BAKAN SELÇUKTAN AÇIKLAMA BEKLİYORLAR

İşçiler yaşadıkları bu ekonomik zorluklar karşısında 2019da yapılacak olan toplu sözleşmeye dahil edilmeleri hususunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuktan açıklama bekliyor. TBMM dilekçe komisyonunda yazılan ve imzalanan binlerce dilekçenin ardından Bakan Selçukun yapacağı açıklamayı işçiler merakla bekliyor.

Yorumlar (3)
Özlem Erdoğmuş 2 yıl önce
Aynen toplu sözleşmeye dahil olmak ve maaşlarında zam birde işten çıkışlarını yazın olmasını istemiyorum tek başına ev gecindiriyorum lutfen
4/D Lİ MAĞDURLAR 2 yıl önce
696 KHK SÜREKLİ İŞÇİLER OLARAK 2019 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYORUZ.. ESKİ İŞÇİLER MARKA KIYAFETLER ALIP GİYİYOR.. BEN İSE ASGARİ ÜCRETLİ OLDUĞUM İÇİN MAAŞIM EVİME ANCA YETİYOR.. 2019 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE DAHİL OLUP BİZDE (30+30 İKRAMİYE), DENGE ÖDENEĞİ (750 TL) VE ENFLASYON FARKI İSTİYORUZ... ESKİ İŞÇİLERLE YENİ İŞÇİLER ARASINDAKİ BU HAKSIZLIK NEDEN ??? 2020 EKİME KADAR YHK KARARLARI 696 KHK 4/D Lİ İŞÇİLER İÇİN RESMEN KIYIMDIR.. UMARIM HÜKÜMET VE SENDİKALAR GEREKLİ ADIMI BİRAN ÖNCE ATAR...
serhat yıldırım 2 yıl önce
ESKİ İŞÇİ YENİ İŞÇİ KAVRAMI KALMAMALIDIR.. YENİ KADROYA GEÇENLERDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN YARARLANMALIDIR.. MAAŞ FARKI VE İKRAMİYE FARKI ÇOK AÇILDI.. ESKİ İŞÇİ YENİ İŞÇİ KAVRAMI DERDAHL BİTMELİDİR..
banner51
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48