İşçilerin Maaş Pazarlığı Erkene Alınacak mı?

Normalleşme kapsamında her gün yeni planlar açıklanırken, toplu sözleşmeyle ilgili de birbiri ardına önemli açıklamalar devam ediyor.

Kamu Çalışanları 22.05.2020, 12:06 22.05.2020, 04:32
İşçilerin Maaş Pazarlığı Erkene Alınacak mı?

Hatırlanacağı üzere Koronavirüs nedeniyle 18 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan kanun ile Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki toplu iş sözleşmesi yapılması 3 ay süre ile ertelenmişti.

TEMMUZ ORTASI İTİBARİYLE

Hızla normalleşme adımlarının geldiği ülkemizde milyonlarca işçinin beklediği (4/Dli sürekli işçiler ve belediye şirketlerine geçen işçiler dahil tüm özel ve kamu sektörü) toplu sözleşme süreci temmuz ortasından itibaren pandemi öncesindeki gibi uygulanmaya devam edecek.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Buna göre Türkiyede ilk vakanın çıkmasının ardından durdurulan yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümüne ilişkin süreler temmuz ortasından itibaren pandemi öncesindeki gibi uygulanmaya devam edecek. Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkanın haberine göre, böylece normal şartlarda sendikaların üye sayısı tespiti için her yıl 15 Mayıstaki toplantıları 15 Temmuzdan sonra yapılacak.

YETERİNCE MAĞDURİYET OLUŞTU: GECİKMESİN

Özellikle 4/Dli sürekli işçiler ve belediye şirket işçileri maddi ve sosyal haklarda geçen iki yıllık süreç içerisinde bir çok problemle karşılaştılar ve maaşlarında emsal mesai arkadaşlarına göre ciddi kayıplar oluştu. Birçok sorunun çözülmesinin TİS ile mümkün olduğu geçen süreçte açık bir şekilde görüldü. Milyonlarca çalışan için daha fazla mağduriyet oluşmaması adına süreç bir an önce başlatılsın çağrılarıda gelmişti.

“HAK-İŞ BAŞKANI DERHAL DEMİŞTİ”

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 696 sayılı KHK ile kadro alan emekçilerin 2 yıldır serbest toplu pazarlık haklarını kullanmak için sabırla beklediklerini ifade ederek “Artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz. Sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık, vazgeçmedik. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

KADRO ALAN TAŞERONA SESLENDİ

Yaklaşık 2 yıldır serbest toplu pazarlık hakkınızı kullanmak için sabırla bekliyor, artık bu işin sona ermesini istiyorsunuz.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron şirketlerden 696 sayılı KHK ile kadroya geçen emekçilere yönelik mesajında şunları kaydetti: “696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadro alan aziz emekçi kardeşlerim,

Biz de sabırla, azimle, kararlılıkla bunu bekliyoruz. Çok zorlu süreçlerden geçtik. Ancak yılmadık. Vazgeçmedik. Sabırla, azimle mücadelemizi sürdürdük. 31.12.2020 yılından geçerli Toplu İş Sözleşmesi sürecinin yaşadığımız Covid-19 salgını nedeni ile öne çekilmesini ve TİS süreçlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz. En azından yerel yönetimler için 30.6.2020 tarihi olarak belirtilen TİS süreci ile birleştirilmesini ve TİS’ler için bir an önce kamu işveren sendikasına yetki verilerek, toplu sözleşmelerin imzalanmasını istiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

TAŞERONDAN KADROYA VE ŞİRKETLERE GEÇİRİLEN İŞÇİLER İÇİN SÜRELER

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosuna ve belediye şirketlerine geçirilen işçiler için süreler sırasıyla şu tarihlerde doluyor;

4/DLİ SÜREKLİ İŞÇİLERİN SÜRESİ 31.10.2020DE DOLUYOR

YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerinde 4/Dli sürekli işçilerin toplu sözleşme süresi 31.10.2020 tarihinde doluyor. Bu madde sözleşmede şöyle yer almıştı; "Geçiş işlemleri tamamlanan işçilere idarelerce uygulanmak üzere, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve 31.10.2020 tarihine kadar uygulanacak olan toplu iş sözleşmesinin ücret, mali ve sosyal haklara ilişkin hükümleri aşağıda yer almaktadır."

Yorumlar (0)
banner51
banner49
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19