3600 ek gösterge çalışmasının taslağı yayınlandı

Sabah Gazetesi, 3600 ek gösterge çalışmasını yayımladı

kamudan haber 18.04.2022, 17:37
3600 ek gösterge çalışmasının taslağı yayınlandı

Milyonlarca memurun emekli maaş ve ikramiyelerinde önemli artışlara neden olacak 3600 ek gösterge düzenlemesi için son viraja girildi. Ek gösterge Mayıs ayında Mecliste olacak. Bununla beraber 3600 ek gösterge taslağı netleşiyor. Kim kaç ek gösterge alacak? Sabah Gazetesinden Faruk Erdemin yazısı

3600 ek gösterge düzenlemesi için son düzlüğe girildi. Ek gösterge çalışması yapılan toplantıların ardından Mayıs ayında tamamlanacak ve TBMMye gelecek. Milyonlarca memur 3600 ek gösterge taslağı konusunda araştırmalarını sıklaştırmıştı. Sabah Memurlar üzerinde çalışılan ek gösterge taslaklarından birine ulaştı.

EK GÖSTERGE ÇALIŞMALARI İÇİN SON VİRAJ!

Ek gösterge konusunda çalışmalar hızla devam ediyor. Hizmet kollarında yetkili sendikaların ek gösterge konusunda talepleri masaya yatırıldı.Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve bürokratlar katıldı. Hizmet kollarından sonra Memur-Senin tüm unvanlar bazındaki ek gösterge ve yansıtma oranlarına ilişkin talepler aynı komisyonca dinlendi.

MEMUR-SEN NELER TALEP ETTİ?

Memur Sen; Ek gösterge artışı noktasında bütüncül bir puan artışı yanında unvan, görev ve kadro itibariyle ilave artış yapılacak ve ilk defa ek gösterge hakkından yararlanacak kadroların ek gösterge oranlarının belirlenmesini ve yansıtma oranlarının artırılmasını talep etti.

3600 EK GÖSTERGE İÇİN ÇOK ÇEŞİTLİ TASLAKLAR HAZIRLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı bürokratları sendikalardan gelen talepleri rapor haline getirdi.

Şimdi de Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı sendikaların talepleri doğrultusunda çok çeşitli alternatif çalışmalar hazırlıyor.

SENDİKALAR 10 MAYISTA BİRAYA GELECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Memur-Sen 10 Mayısta son görüşmeleri yapmak üzere bir araya gelecek. Bu toplantıda son istişare görüşmelerin yapılması bekleniyor.

EK GÖSTERGE SORUNU TARİHE KARIŞACAK

Ek gösterge konusu, kamu personel sisteminde yaşanan ek göstergelere ilişkin çalışma barışını bozmadan, kadro unvanı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik yapı eksenli kamu personelinin geneline yönelik bütüncül bir çalışma içerisinde ele alınıp kademeli geçiş ile değerlendirilecek.

Sabah Gazetesinin aldığı bilgilere göre;

Tüm unvanlar gözden geçiriliyor. Herkes beklentilerin farkında Bazı unvanların ek gösterge cetvelinde yerleri değişecek.

Bazı unvanların ek gösterge rakamları en az 600 artacak Bazı unvanlarda kadro unvanı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi ve hiyerarşik yapı gözetilerek daha fazla artırılacak.

Bu açıklamalar çerçevesinde kademeli geçişte masa da. Sendikalar ile Bakanlık temsilcilerinde hakim olan görüş ek gösterge konusundaki sorunu tarihe gömmek.

KİM NE KADAR EK GÖSTERGE ALACAK?

Bu sebeple kademeli geçiş de masa da. Ankarada ki hava şu an böyle. Hazırlanan taslaklara ilişkin ek gösterge taslaklarından bir tanesi de Sabah Memurlarda! İşte detaylar.

Yorumlar (1)
hüseyin 1 ay önce
3600 için bi umut doğmuş en azından diğer konular eyt,pahalılık,enflasyon,istihdam(geçici değil kalıcı istihdam) gibi konuları da çözecez denilip kandırılmasın. bu seçimde kandırabildiklerini kandırırlar ama sonraki belediye başkanlığı seçimlerinde oy dilenecek duruma düşerler
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı