TRT reji odalarına 'kameralı takip sistemi' kurdu, mahkeme sendikanın itirazını haklı buldu

TRT Genel Müdürlüğü, Ankara’daki stüdyoların reji bölümlerine kameralı takip sistemi kurdu. Mahkeme, Haber Sen’in “çalışanlar sürekli izleniyor, özel hayata müdahale ediliyor” itirazını haklı buldu.

kamudan haber 09.01.2024, 19:50
TRT reji odalarına 'kameralı takip sistemi' kurdu, mahkeme sendikanın itirazını haklı buldu

Yurttaşların vergileriyle finanse edilen TRT Genel Müdürlüğü, Ankara’daki stüdyoların reji bölümlerine kameralı takip sistemi kurdu. 

ANKAnın aktardığına göre Haber Senin, çalışanların özel hayatına müdahale edildiği, mesai saatlerinde sürekli izlendiği gerekçesiyle kameraların kaldırılmasını talebi TRT yönetimi reddetmesine rağmen mahkeme, sendikanın itirazını haklı buldu. 

TRT yönetimi kameraların canlı yayın kazalarının önlenmesi amacıyla kurulduğunu, 360 derece ve ses kayıt özelliğinin kullanılmadığını savundu.

Ancak Ankara 14. İdare Mahkemesi, TRTyi haksız buldu. Mahkemenin kararında şu değerlendirme yapıldı: 

“Özel hayat kavramı ile korunan hukuki değer kişisel bağımsızlıktır… Suça yönelik kuvvetli şüphe halinde bile en son çare olarak ses ve görüntü kaydına başvurulması gerekir. Kamu düzeni ve güvenlik amacını aşan uygulamanın kamusal alanda da olsa ‘özel hayatın gizliliği’ni ihlal edici nitelikte olduğu, toplanan görüntülerin ileride başka bir şekilde kullanılamayacağına dair bir güvencenin mevcut olmaması nedeniyle dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.” 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı