Kuruluş Osman'daki Malhun Hatun kimdir, nasıl öldü?

Atv'nin fenomen dizisi Malhun Hatun kimdir, nasıl öldü? Osman Bey'in ilk eşi Mala Hatun'u kim oynuyor?

MAGAZİN 09.06.2021, 22:04
Kuruluş Osman'daki Malhun Hatun kimdir, nasıl öldü?

Malhun Hatun, Mala Hatun ve Malhan olarak da bilinir. Osmanlının kurucusu Osman Beyin ilk eşidir. Malhun Hatun çocukları da merak konusu olmuştur. Osman Gazinin ilk evlendiği kişi olan Malhun Hatun, Orhan Gazinin de annesidir. Peki Malhun Hatun nasıl öldü? Kuruluş Osman ile gündeme gelen Malhun Hatun hakkında detaylar haberimizde.

Şeyh Edebalinin kızı olarak gösterilen Malhun Hatun, Mala Hatun olarak da bilinir. ATV ekranlarında yayınlanan Kuruluş Osman dizisi ile gündeme gelen Malhun Hatun, Osman Gazinin ilk eşidir. Osmanlı Beyliğinin kurucusu olan Osman Beyin ilk eşi olan Malhun Hatun nasıl öldü?

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatunu kim oynuyor?

Osmanlı Beyliğinin kurucusu Osman Gazinin ilk eşi olan Malhun Hatun, 1280 yılında evlenmiştir. Osmanlının ikinci hükümdarı Orhan Gazinin annesi olan Malhun Hatun, bazı kaynaklarda Şeyh Edebalinin kızı olarak gösterilir.

Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Beyin eşi ve ikinci padişah Orhan Gaziin annesidir. Şeyh Edebalinin kızı Râbia Bâlâ Hâtun ile karıştırılan Mal Hâtunun babası Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Beydir. Vakfıyesinde adı Malhun binti Ömer Bey olarak gösterilmiştir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur. Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatunun Türk olduğu kesindir.

Râbia Bâlâ Hâtun

Bostanzade Yahya Efendi Mâl Hâtunu Tarih-i Saf adlı eserinde Şeyh Edebalinin kızı Râbia Bâlâ Hâtun olarak göstermiştir. Malhun Hatunun Osman Bey ile evliliği Tevârîh-i Âl-i Osmanda şöyle anlatılır: "Şeyhe haber virdi. Şeyh eydür: "Oğul Osman! Padişâhlık sana ve nesline mübârek olsun, ve benüm kızım Malhûn senün helâlin oldı," der.

KURULUŞ OSMAN DİZİSİNDE MALHUN HATUN KARAKTERİNE KİM HAYAT VERİYOR?

Kuruluş Osman dizisinde Malhun Hatun karakterine Yıldız Çağrı Atiksoy hayat veriyor.

Yorumlar (0)
19°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35