TRT 1 Tozkoparan İskender Dizisi İlk İki Bölüm Tanıtımı Yayınlandı

Tozkoparan İskender 2 Ocak Cumartesi 20.00'de Tozkoparan İskender, okçuluk tarihimizin en büyük kemankeşi sayılır. İmparatorluğun çeşitli illerinde 10 ayrı rekor kırmış ve bunların hiçbiri daha sonra aşılamamıştır. En uzun rekorunu, gündoğusu havasıyla atılan Arkurı Menzili’nde 1281.5 gezle kırmıştır. Bu 846 metrelik uzaklık, bir dünya rekorudur... Kemankeşlik; Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan bir okçuluk sporudur.

MAGAZİN 01.01.2021, 21:18

Tozkoparan dizisi yeni ismi ve yeni oyuncu kadrosu ile Trt 1 ekranlarında olacak. Tozkoparan dizisi 3 sezon ve 55 bölüm yayında kaldıktan sonra final yapmış ve yerine yapımcı Fotoroman Film dizinin devamı niteliğinde Tozkoparan İskender  dizisini hazırlamaya başlamıştı. Tozkoparan İskender dizisinde Tozkoparan dizisinden bir çok oyuncu yer almaya devam etse de Tozkoparan İskender dizisinde Tozkoparan dizisinin başrol oyuncuları yer almayacak.

TRT 1 ekranlarında 2 sezonu yayınlanan ve üçüncü sezonu ile izleyicilerin beğenisine sunulacak olan Tozkoparan İskender dizisi diğer pek çok dizi gibi İstanbul’da çekiliyor. Dizi dünyasının kalbi haline gelmiş olan İstanbul’un ormanlık alanı bol olan bölgelerinde çekimler gerçekleştiriliyor.

Tozkoparan İskender, okçuluk tarihimizin en büyük kemankeşi sayılır. İmparatorluğun çeşitli illerinde 10 ayrı rekor kırmış ve bunların hiçbiri daha sonra aşılamamıştır. En uzun rekorunu, gündoğusu havasıyla atılan Arkurı Menzili’nde 1281.5 gezle kırmıştır. Bu 846 metrelik uzaklık, bir dünya rekorudur...

Osmanlı İmparatorluğunda okçuluk Orta Asya Türklerinden gelerek, Arap geleneklerinin de hafif bezemeleri ile gelişmiştir. Osmanlı kemankeşlik sporu yüzyıllardır adını çok bilmediğimiz büyük kemankeşlerin (Bosnalı Şüca, Havandelen Solak Bali, Tozkoparan İskender vs.) yaratılmasını sağlamıştır. Bu sporcuların kimilerinin menzil atışları 1275 gez (800-850 metre) mesafeler ile kırılması güç rekorlara imza atmışlardır. Osmanlı kemankeşleri pir olarak Sahabeden Ebu Vakkası sayarlar. 

Yorumlar (0)
14°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:42