Öğretmenler Denklik İstiyor

Özel eğitim ve rehabilitasyon öğretmenlerinin sorunları her geçen gün daha da artıyor. Maaşları düşük, tatilleri çok az, ders saatleri fazla ve mobbinge maruz kalıyorlar. Konu ile ilgili bardağı taşıran son damla ise Ankara’da bir öğretmenin kurum yetkilileri tarafından darp edilmesi oldu.

Meb Personel 13.02.2020, 21:50 13.02.2020, 21:50
Öğretmenler Denklik İstiyor

 Özel eğitim ve rehabilitasyon öğretmenlerinin sorunları her geçen gün daha da artıyor. Maaşları düşük, tatilleri çok az, ders saatleri fazla ve mobbinge maruz kalıyorlar. Konu ile ilgili bardağı taşıran son damla ise Ankara’da bir öğretmenin kurum yetkilileri tarafından darp edilmesi oldu.
   Öğretmenler kamudaki meslektaşları ile her yönden denklik istiyor. Atanamamak, sözleşmeli ve ücretli adı altında derse girmek, düşük ücret almak gibi sorunlarla mücadele eden öğretmenler aynı zamanda şiddetle de başa çıkmak zorunda kalıyor.
Çalışma Şartları Zorlaşıyor
     Sayıları 30 bini aşan özel eğitim ve rehabilitasyon öğretmenleri öğretmen dertleri konusunda her geçen gün daha fazla sorun ile karşılaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan bu öğretmenler, engelli öğrencilere destek eğitimi veriyor.
 Okul öncesi, çocuk gelişimi ya da sınıf öğretmenliği mezunu olan bu öğretmenler kendileri için verilen Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kurs programını tamamlamak zorunda bulunuyor. Bu eğitim sonrasında öğretmenler özel kurumlarda görev alabiliyor. Fakat MEB tarafından mali olarak da desteklenen u kurumlar öğretmenler için oldukça zorlu çalışma koşulları sunuyorlar. Tatiller konusunda ya da öğretmen maaşları konusunda öğretmenlere zorunluluklar sunuluyor.
Yöneticiler Tarafından Mobbing
  Zorlu çalışma koşulları ile mücadele eden öğretmenler aynı zamanda yöneticiler tarafından mobbinge uğruyor. Özel eğitim ve rehabilitasyon öğretmenlerinin yaşadıkları sorunlar bizzat öğretmenler tarafından dile getiriliyor. Ceyhun B. 9 yıl boyunca özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan bir öğretmen olarak çalışma şartlarının zorluklarını anlattı. Özel eğitim öğretmenlerinin zorluklar ile mücadelesinde yanlarında pek çok kişi de yer almıyor. Sigortaların düşük yatırılmasından yıllık iznin kullanılmamasına kadar pek çok sorun öğretmenler tarafından dile getiriliyor.
   Meslek Kanunu Kapsamına Alınmalı
  Rehabilitasyon öğretmenleri için oluşan bu sorunların çözülmesi için öğretmenler destek bekliyor. Yaşadıkları sorunlar ile ilgili imza kampanyası düzenleyen öğretmenler, soysal medya üzerinden de sorunlarını dile getirmeye çalışıyor. Rehabilitasyon öğretmenleri sorunları için diğer meslektaşları gibi meslek kanunu kapsamına alınmak istiyor. Bütün öğretmenlerin aynı çatı altına alınmasını ve eşit haklara sahip olmasını istiyorlar.

Yorumlar (1)
İşçi öğretmen 6 ay önce
Ayriyeten belirtmek istediğim bir konu daha var bilgilerinize.
Tabi olduğumuz 5580 sayılı kanunun 25. Maddesinde çalışma saatlerimiz 08.00-19.00 olarak(11saat) olarak belirtiliyor. Haftada 1 gün zorunlu tatilimiz var, 6 gün çalışma. 6*11=66 saat okulda bulunma süremiz. Haftada devletten ücreti alınan 40 saate girebiliyoruz. 66-40=26 saat yasal boşluğumuz var ve öğretmenlere bu 26 saat hiçbir şekilde maddi manevi karşılığı yok. Haftalık 26 saatlik yasal boşluğumuz, kamuda çalışan öğretmenin 1 yıllık girdiği ders saatinden(1080 saat) fazla oluyor. Bakanlık kanunda yaptığı düzenleme ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde öğrencilerin telefi derslerine kolaylıklar getirmiş, öğrencinin velisi isterse örgün eğitimdeki okula başvurarak yarım gün izinli sayılmalarının yolu açılmış. Kurumların mağdur olmaması için yapılan düzenlemeler öğretmenlerin 11 saat okulda bulunma mağduriyetini de ortadan kaldırıyor. Yapılması gereken 5580 sayılı kanunun 25. maddesindeki okulun 08.00 ile 19.00 saatleri arasında eğitim verir ibaresinin değiştirilip, haftalık 1 gün olan zorunlu tatilin 2 güne çıkarılması.
banner51
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48