Ücretli öğretmenlik uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yenilik yapıldı. Bakanlık şu an yürürlükte olan ücretli öğretmen görevlendirme sistemini tamamen değiştiriyor. Bundan sonra yapılacak olan ücretli öğretmen görevlendirmelerinde yeni uygulama üzerinden planlamalar yapılacak. Peki, Bakanlığın yeni düzenlemesinin detayları neler?

Yeni ÖMK’da öğretmen görevlendirmesi de yenileniyor!

Milli Eğitim Bakanlığı Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağını tamamlayarak Cumhurbaşkanlığının incelemesine sundu. Cumhurbaşkanlığı tarafından gelmesi beklenen olumlu karar ile birlikte hazırlanan taslak Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde de konuşulacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de onaylanması ile birlikte Resmi Gazetede yayımlanacak olan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında öğretmenlik kariyer basamakları görevlendirmeleri hakkında da çarpıcı maddeler olacak.

Yeni kanunda öğretmen atamaları da bulunuyor

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında bulunan en önemli maddelerden birisi de öğretmen atamaları oluyor. Bakanlığın öğretmen atamalarında uygulayacağı yeni sistem hakkında iddialar bulunuyor. Bu iddialara göre atanmak isteyen öğretmenlerin Öncelikle Bakanlığın kurmuş olduğu akademide eğitim görmesi gerekecek. Öğretmen akademisinde eğitimini tamamlayan öğretmenlere Başarılı olmaları halinde görevlendirme yapılacak.

Bakanlığın hazırlamış olduğu öğretmen akademisinin ücretli öğretmen sistemine alternatif olarak geleceği ifade ediliyor. Akademide başarılı olarak atanan öğretmenler bakanlık bünyesinde Göreve devam ederken Diğerleri de ücretli öğretmenlik kapsamında görevini sürdürecek.

Yeni Eğitim Yılında Öğretmenleri Bekleyen Önemli Değişiklikler Yeni Eğitim Yılında Öğretmenleri Bekleyen Önemli Değişiklikler

Bu konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat yapılan bu yeni düzenlemeler kapsamında Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile alınan kararlar doğrultusunda, belirlenen uygulamaların başlayacağı düşünülüyor.