Ajanskamu-Özel Haber // MEB'de proje okulları süreciyle  ilgili skandallar bitmek bilmiyor. 700 Milyon TL MESEM de yolsuzluk yapıldığı için aylardır bakanlık müfettişlerinin soruşturma yürüttüğü ve idarecileri açığa alınmış olan okulu Bakanlık  İl Milli Eğitim  Müdürlüğünün bile haberi yokken şok bir kararla proje okulu yaptı. 

TAM BİR SKANDAL!

Kocaeli'nin İzmit İlçesi Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi MESEM Projesi üzerinden 700 milyon tl lik yolsuzluk soruşturması halen sürerken Milli Eğitim Bakanlığı soruşturmanın sürdüğü ve devletin zarara uğratıldığı , idarecielrinin açığa alındığı okulu dün akşam aldığı skandal kararla proje okulu olarak belirledi. 

OLAY NEYDİ

Milli Eğitim eski Bakanı Mahmut Özer döneminde ara eleman açığının kapatılması için Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) projesi başlatılmıştı. Bakanlık tarafından bu projeye dahil olan firmalara çırak başına asgari ücretin üçte ikisi kadar ödeme yapıldı. İddiaya göre 8 buçuk aylık ustalık telafi eğitimi programı için Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 22 bin çırak kaydedildi. Kimlik numarası ile usulsüz kayıt yapılan öğrencilere ders veriliyormuş gibi gösterildiği, müdür yardımcısı S.K.’nın kardeşine ait şirket ile birlikte pek çok şirkete para aktarıldığı ileri sürüldü.

AYLARDIR SORUŞTURMA SÜRÜYOR KONU TBMM GÜNDEMİNE BİLE GELDİ

İl Milli Eğitim Müdürü, görevden alınacağı iddialarına cevap verdi İl Milli Eğitim Müdürü, görevden alınacağı iddialarına cevap verdi

34 alan ve 184 meslek dalı. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine asgari ücretin en az %30'u, 12. sınıftaki kalfalara asgari ücretin en az %50'si kadar maaş. İş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta.” ifadesi ile MEB https://e-mesem.meb.gov.tr/Login.aspx adresinde reklam yapılıyor. Aylardır bu hususta onlarca iddia ortaya atıldı. TBMM gündemine geldi. Soru önergeleri verildi. Son olarak İzmit’te bulunan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde MESEM programına sahte kayıtlarla tanıdık şirketlere para aktardıkları iddiasıyla okul müdür ve yardımcısına soruşturma açılmış ve idareciler açığa alınmıştı. Bakanlık müfettişleri aylardır okulu didik didik araştırıyorlar. 

OKUL MÜDÜRÜ KÖŞE YAZISI YAZDI VE İDDİALARI KABUL ETMEDİ

MESEM üzerinden 22 bin öğrenci kaydedip 700 milyon tl'Lik vurgun yaptığı iddiası ile gündeme gelen Kocaeli İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Rümeysa ŞEN kendisi, müdür yardımcısı ve kardeşi hakkında yazarlık yaptığı yerel haber sitesinde bir köşe yazısı kaleme alarak suçlamaları reddetmişti. 

İlgili Haber için tıklayınız 

BU OKULU KİM PROJE OKULU YAPTI? MİLLİ EĞİTİM BAKANININ BU DURUMDAN HABERİ VAR MI? 

Milli Eğitim Bakanlığının hiçbir kriter ve kıstas gözetmeden proje okulu belirlediğini en açık biçimde ortaya koyan bu skandala kim imza attı?
Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürü ya da MEB Bakan yardımcılarının bu konudan haberi var mı? 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN'in onca başarılı okul dururken adı yolsuzluk iddiaları ile anılan bir okulun proje okulu olarak belirlenmesine karşı tavrı ne olacak? 

Bakanlık merkez teşkilatında ilgili genel müdürlerin alelade bir çalışma ile , il milli eğitim müdürlüklerinden bile habersiz ve gizlice aldıkları bu karar neticesinde ortaya bu tablo çıkmıştır. 

Bu tablonun sorumluları olan MEB Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali KARAGÖZ  ve telefonla kendisine ulaşamadığımız  Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim TOPÇU Proje okullarını belirlemedeki kriterleri kamuoyuna açıklamalıdır. 

Ortaöğretimden Sorumlu Bakan Yardımcısı Ömer Faruk YELKENCİ bu işin neresindedir? Kendisine Bağlı bir genel müdürlükte dönen bu olaylardan haberi var mıdır? Yok mudur?

MEB Bu skandal olayın açıklamasını kamuoyuna yapmalıdır , Bakan Yusuf TEKİN ise bu skandala imza atan genel müdür ve ilgili eğitim dairesinin sorumluları Başta Proje Okullarından sorumlu daire Başkanı Hatice ÖZDEMİR'i  Genel Müdürler Ali KARAGÖZ ve Halil İbrahim TOPÇU'yu görevden almalıdır.

Proje okulları ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilrisiniz. 

Editör: Serhat SALİMOĞLU