Türkiye'de yüzbinlerce öğretmen atama beklerken, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yine öğretmen sayısıyla övündü. "Şu an 1 milyon 100 bin öğretmenin olduğunu söyleyen Tekin, "Sokakta gördüğünüz 80 kişiden 1 tanesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından maaşı ödenen öğretmen statüsünde. Bakın bu devasa bir rakam" diye konuştu.

Öğretmen, Ameliyat Parasını Otobüste Unuttu! Bakın Ne Oldu? Öğretmen, Ameliyat Parasını Otobüste Unuttu! Bakın Ne Oldu?

Erzurum'da AKP'nin bayramlaşma programında açıklama yapan Tekin, yaklaşık 20 yıl önce 60-70 kişilik sınıflarda ders işlendiğini ve öğretmenlerden birinin bu dönemde 40 kişilik dersliklerde ders işlemeyi hayal ettiğini anlattı. Tekin, şu an derslik başına düşen öğrenci sayısının 22 olduğu söyledi.

'KAMU TARAFINDAN FONLANAN ÖĞRETMEN KİTLESİ'

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 30'lu 40'lı rakamlardan 13-14'lere düştüğünü belirten Tekin, şunları söyledi:

"Bunlar dünya ortalamalarının gerçekten üstünde olan rakamlar. Dünyanın hiçbir tarafında bu kadar büyük bir öğretmen kitlesi, kamu tarafından fonlandırılmıyor. Bunların hepsi Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Sayın Cumhurbaşkanımızın genel bütçeden birinci sıraya en çok payı son 20 yılda Milli Eğitim Bakanlığına ayırdığı için yapılan şeyler.

Çabuk unutuyoruz. Bunları hatırlatmak istedim. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz ama bu yapılanların ne tür fedakarlıklarla yapıldığını da yapan kişilere bunun saygısını göstermeli, bunları sık sık hatırlamak durumundayız. Güzel şeyler yapmaya devam edeceğiz."

GDHABER

Editör: Serhat SALİMOĞLU