Uzman/Başöğretmen Eğitim-Öğretim Tazminatı Talebi

Eğitim Bir-Sen tarafından Uzman/Başöğretmen Eğitim-Öğretim Tazminatı konulu resmi yazı Cumhurbaşkanlığı ve Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.

Öğretmenler 03.01.2024, 11:45 03.01.2024, 21:36
Uzman/Başöğretmen Eğitim-Öğretim Tazminatı Talebi

25 Aralık 2023 tarihli Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı ve Genel Sekreter Talat Yavuz imzalı resmi yazıda Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğinin Kapsam Dışındaki Kurumlarda Görev Yapanlar başlıklı 16ncı maddesinde, Özel öğretim kurumları ile Bakanlık dışındaki kurum kurumlarında görev yapan öğretmenlerden/uzman öğretmenlerden;

a) 12nci maddede belirtilen şartları taşıyanlar, Bakanlıkça uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için yapılacak yazılı sınava,

b) 15inci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen şartları taşıyanlar Bakanlıkça uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için düzenlenecek eğitim programına başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunan öğretmenlerin/uzman öğretmenlerin şartları taşıyanların listesi, özel öğretim kurumlarında görev yapanlar bakımından Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce Genel Müdürlüğe; Bakanlık dışındaki kamu kurumlarında görev yapanlar bakımından ise görev yaptıkları kurumlarca Bakanlığa gönderilir. hükmü bulunmaktadır.

6617 sayılı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararı ile değişik 2006/10344 sayılı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar eki (III) sayılı Cetvelin A. Eğitim Öğretim Tazminatı bölümünde, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan, Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca 1-2 dereceler için aylık %60, diğer dereceler için aylık %50, Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca 1-2 dereceler için aylık %120, diğer dereceler için aylık %100 oranında eğitim-öğretim tazminatı ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Mezkur yönetmeli hükmü çerçevesinde, Bakanlığınızca sözleşmeli öğretmen pozisyonlarına atanmış bulunmakla halen üç yıllık görev süresini tamamlamadığı için halen memur kadrolarına geçemeyen çok sayıda öğretmenin, atamaları öncesinde özel öğretim kurumlarında çalışmaları esnasında uzman öğretmen/başöğretmen sertifikası almış olduğu da bilinmektedir.

Ancak, özel öğretim kurumlarındaki çalışmaları esnasında uzman öğretmenlik/başöğretmenlik sertifikası almış olmasına rağmen üç hizmet yılını tamamlamaları nedeniyle halen sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlere, söz konusu eğitim-öğretim tazminatı ödenmemektedir.

Bu itibarla, özel öğretim kurumlarındaki çalışmaları esnasında uzman öğretmenlik/başöğretmenlik sertifikası almış bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında görevli sözleşmeli öğretmenlerin aylık ücretlerine, bu sertifikalara bağlı ilave eğitim-öğretim tazminatının dengi kadrolu öğretmenler esas alınmak suretiyle dahil edilmesi yönünden düzenleme yapılması ve neticeden Sendikamıza bilgi verilmesi konusunda gereğini arz ederiz. denilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına Gönderilen Yazı : https://www.ebs.org.tr/ebs_files/files/CM-UZMAN%20BAS%CC%A7O%CC%88G%CC%86RETMEN%20EG%CC%86I%CC%87TI%CC%87M%20O%CC%88G%CC%86RETI%CC%87M%20TAZMI%CC%87NATI.pdf

Hazine ve Maliye Bakanlığına Gönderilen Yazı : https://www.ebs.org.tr/ebs_files/files/HMB_Uzman%20-bas%CC%A7o%CC%88g%CC%86retmen%20eg%CC%86itim-o%CC%88g%CC%86retim%20tazminat%C4%B1.pdf

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı