'Aile' dersine tepki: Aynılaştırmaya çalışıyorlar

MEB, müfredata iki yeni din konulu ders ekledi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, "Aileyi aynılaştırmaya çalışıyorlar" dedi.

Sendika 14.12.2023, 21:44
'Aile' dersine tepki: Aynılaştırmaya çalışıyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), müfredata iki yeni ders ekledi. Buna göre lise düzeyi için hazırlanan “Türk sosyal hayatında aile” seçmeli dersinde aile kurmanın “fıtrata uygun olduğu” anlatılacak. Adabımuaşeret dersinde ise aile içi ilişkide Kuran’da ve sünnette anne babaya saygı ve “sılayırahim” kavramının üzerinde durulacak.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul söz konusu derslerin müfredata eklenmesiyle AK Parti’nin eğitimi dinselleştirme konusunda daha karanlık bir program izlemeye başladığını söyledi.

Cumhuriyette yer alan habere göre, zorunlu seçmeli dersler kapsamında din dersi sayısının artırıldığını ve ÇEDES projesini anımsatan Kurul, “İktidar toplumun dini duygularını eğitim alanı üzerinden sömürmeye devam ediyor. Ev içi şiddeti önlemek üzere imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden iktidar blokunun çekilmesini anımsadığımızda nasıl bir aile istendiği çok açık. Aile içi şiddeti ‘kol kırılır yen içinde kalır’ anlayışı ile örten, erkek egemenliğini güçlendiren bir aile anlayışı anlatılacak” dedi.

İktidarın aile içi sorunları kadın ve erkeğe yükleyen bir anlayışı dayattığını belirten Kurul, “Aileyi aynılaştırmaya çalışıyorlar. Ancak yaşam iktidarın aile etrafına örmeye çalıştığı duvarlardan çok daha çoğuldur” ifadelerini kullandı. 

DUVAR

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı