Diyanet-Sen'in RTÜK Şikayet Dilekçesi Sonuç Verdi

Diyanet Sen'in RTÜK Şikayet Dilekçesi Sonuç Verdi Kızıl Goncalar Dizisi Nedeniyle FOX TV’ye Yaptırım

Sendika 06.01.2024, 21:07 06.01.2024, 21:34
Diyanet-Sen'in RTÜK Şikayet Dilekçesi Sonuç Verdi

İslam düşmanı siyonist FOX TV’de yayınlanan ve dini inanç ve değerlerimize hakaret içerikli Kızıl Goncalar dizisiyle ilgili RTÜK’e yaptığımız şikayet başvurusu sonucunda FOX TV’ye gerekli müeyyidenin uygulandığını sendikaya yazılı olarak bildirdi.

Diyanet-Sen FOX TV’de geçtiğimiz haftalarda yayınlanmaya başlayan ve dini inanç ve değerlerimize hakaret içerikli sahneleriyle toplumda infial oluşmasına neden olan Kızıl Goncalar dizisi hakkında 21 Aralık 2023 tarihinde RTÜK’e başvurarak diziyle ilgili yasal işlem başlatılmasını istemişti.

Dini inanç ve değerlerimize yapılan saygısızlıklar karşısında her türlü yasal girişimde bulunmayı prensip haline getiren Diyanet-Sen Kızıl Goncalar dizisinin dini inanç ve değerlerimiz konusundaki dezenformasyonuna karşı hukuki süreci hemen başlatmış ve dindar insanları bağnaz, şiddet meyilli, gerici göstermeye çalışan bu dizinin derhal yayından kaldırılmasını istemişti.

RTÜK’e yaptığımız söz konusu başvuru neticesinde RTÜK Üst Kurulu İzleme ve Değerlendirme Başkanlığı’ndan sendikamıza konuyla ilgili yazı gönderilerek 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8. Maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmü kapsamında söz konusu dizinin yayımlandığı FOX TV kanalına üst sınırdan idari para cezası ve 2 kez program durdurma yaptırımı uygulandı.

Diyanet Sen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kimse dinimize, hükümlerine hakaret etme, onları yok sayma hakkına sahip değildir ve olamayacaktır. Maalesef bu olumsuz durum son yıllarda biraz düzelme gösterse de zaman zaman format değiştirerek yine karşımıza çıkmaktadır. Kalabalık kitlelere hitap eden TV kanallarının, bu konuda çok daha seçici ve bilinçli hareket etmesi gerekmektedir.

Her geçen gün sayıları artan bu tür diziler konusunda televizyon yapımcılarını daha sağduyulu olmaya özellikle büyük bir kısmı Müslüman olan ülkemizde dini değerlerimizi ve dindar halkımızı rencide edici bu tür yapımlar konusunda dikkatli ve duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’nın Diyanet-Sen’in Kızıl Goncalar dizisi hakkındaki şikayetine cevabı aşağıdadır:

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı