Samsun'da istifa etmeyen sendika başkanı saldırıya uğradı

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, sendikanın olağan kongresi öncesinde yaşadığı darp olayının ardından başkanlıktan ve sendika üyeliğinden de istifa etti.

Sendika 19.11.2021, 00:20 19.11.2021, 00:27
Samsun'da istifa etmeyen sendika başkanı saldırıya uğradı

Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu, kongrenin yapılacağı 14 Kasım tarihinde 23 Nisan Ortaokulunun bahçesinde kalabalık bir grubun saldırısına uğradı.

MHPnin ilk yönetimi ile politik ayrılık yaşadığı için istifa etmesi yönünde baskı yapıldığı ileri sürülen Kuruoğlu, darp edilerek yaralandı. Olay sonrası kongre, bir hafta sonraya ertelendi.

Kuruoğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"2003 yılında işyeri temsilcisi olarak başladığım, İlçe Başkanı, Şube Başkan Yardımcısı, Şube Başkanı, Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı olarak birçok kademesinde görev yaptığım Türk Eğitim Senin son dönemde hâkim politik tavrın etkisiyle alın teri davasından uzaklaştığı görüntüsü, üyelerimizin birçoğunda tepkiye sebep olmuştur. Zaman içinde ise politik iklimin tesiriyle şubeleri dizayn etmek üzere çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

DİZAYN ETME ÇABASI

Bu süreç, hayatları boyunca kendi kabiliyetleri ve üye takdiri ile seçim kazanamayacak grupların, fitneyle başka yapılardan destek alarak sendika yöneticisi olma heveslerini kabartmıştır. Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu şubenin 7. Olağan kongresi öncesinde seçilecek şube başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin dizayn edilme çabaları, şubemizin üyeleri arasında gerginliğe sebep olmuştur. Baskıların artması üzerine 13 Kasım 2021 tarihinde, Samsun 1 Nolu Şubenin 137 şube delegesinin 100ü kongreye gelmeme kararını yönetime bildirmiş ve kongrenin bir hafta sonraya bırakılması düşünülmüştür.

LİNÇ ETMEYE YÖNELİK SALDIRI

Ancak 14 Kasım günü kanunen seçimlerin yapılması ya da ertelenmesi için yeterli delege sayısının olup olmadığının seçim kurulu ve yöneticilerle tespiti gerekmektedir. Bu nedenle kongrenin yapılacağı İlkadım 23 Nisan Ortaokuluna Şube Sekreterimiz İrfan AY ile gittiğimizde çok büyük kısmı üyemiz olmayan çok sayıda kişinin linç etmeye yönelik saldırısına uğradım.

Şiddet olaylarına rağmen kongre salonuna girerek, resmi işlemleri başlattık. Seçim Kurulu bizim dışımızda salona hiçbir delegenin gelmediğinin tespitini yaparak kongreyi 21 Kasım 2021 tarihine ertelemiştir.

BAŞKANLIKTAN VE ÜYELİKTEN İSTİFA EDİYORUM

Sadece kendi belirledikleri kişilerin yönetici olmasını isteyenler ve böyle bir yönetim anlayışını kabul ederek sendika yöneticisi olmaya çalışanlar hayatları boyunca yaptıklarının kara lekesini taşıyacaklardır. Şube yönetimlerini dizayn ettiklerinde üyeyi de kontrol altına alacaklarını düşünenler yanıldıklarını er veya geç anlayacaklardır. Anlaşılan yeni bir tarih yazmak isteyenler, eskinin şahitlerini yok ederek işe başlamışlar. Çalışanların sosyal ve ekonomik sorunları hakkında eleştiri yapıyormuş gibi davranıp sadece, kafiyeli hamaset cümleleriyle yetinmek, Türk Eğitim Seni, başta üyeleri olmak üzere tüm eğitim çalışanlarına onurlu ve saygın bir yaşam düzeyi sağlamak amacından uzaklaştırmaktadır. Sendikal anlayışımızda ortaya çıkan kırılmalar, demokratik yollarla seçimlerin birçok şubede yapılamaması ve yaşananlar karşısında sendika genel merkezimizin sessizliği sebebiyle Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkanlığından ve Türk Eğitim Sen üyeliğinden istifa ediyorum."

Cumhuriyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı