Muğla Olayında Suskun Kalan Eğitim Bir Sen'e Eleştiri "300 TANRINIZIN DİLİ Mİ TUTULDU?"

Muğla’da Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın, ölümüne neden olan sınavdaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Mİlli Eğitim Bakanlığının İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE hakkında soruşturma başlatmasının ardından olayın üzerinden günler geçmesine rağmen Sendikaların ve özellikle de Yetkili Sendika Eğitim Bir Sen'in Sessiz kalmasına tepkiler devam ediyor.

Sendikalar 16.09.2020, 00:32 16.09.2020, 01:32
Muğla Olayında Suskun Kalan Eğitim Bir Sen'e Eleştiri "300 TANRINIZIN DİLİ Mİ TUTULDU?"

Ajanskamu-Özel Haber

Muğla’daki enstitüde açılan sınav için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Bunlar alınsın’ listesi gönderdi. İtiraz eden Hüdayi Baş, sınavda başarılı olanları açıkladı. İl milli eğitime çağrılan Baş, müdür Pervin Töre’nin “İşine gelmiyorsa istifa et” diyerek hakaret ettiğini savundu. İddiaya göre il müdürlüğünde fenalaşıp hastaneye kaldırılan Baş, yaşadıklarını dilekçeyle bakanlığa bildirdi. Sınavı kazanan isimlerin kurumun sitesinden kaldırıldığı bu süreçte kalp krizi geçiren Baş hayatını kaybetti. 

İL MÜDÜRÜ İLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

MEB, Muğla’da Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın, ölümüne neden olan sınavdaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili nihayet harekete geçti. Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdulbaki Değer’in bugün KARAR gazetesinde yer alan değerlendirmeleri ve gazetenin olayı ‘Devlet Hüdayi Hoca Sınavı’nda başlığı ile manşete taşımasının ardından Bakanlık, Muğla Olgunlaşma Enstitüsü’nün ‘Usta Öğretici Sınavı’ ile ilgili torpil iddiaları için soruşturma başlattı.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada  “Muğla Olgunlaşma Enstitüsü’nün ‘Usta Öğretici Sınavı’ hakkında kamuoyu gündemine gelen iddialarla ilgili Bakanlığımız Maarif Müfettişleri tarafından inceleme/soruşturma başlatılmış olup süreç devam etmektedir” denildi.

Muğla’da Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın, ölümüne neden olan sınavdaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Mİlli Eğitim Bakanlığının İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE hakkında soruşturma başlatmasının ardından olayın üzerinden günler geçmesine rağmen Sendikaalrdan ve özellikle de Yetkili Sendikanın Sessiz kalmasına tepkiler devam ediyor. 


EĞİTİM BİR SEN NİÇİN SUSMAKTADIR?

Bugün bu saate kadar yetkili sendika  Eğitim Bir Senden ise bu konuda hiç bir açıklama gelmemeiştir. 

Yetkili sendika Eğitim Bir Senin Kuzuların sessizliğini andıran sessizliği, bu olaya hiç sesisini çıkarmaması akıllarda bir çok soru işareti uyanmasına ve kamuoyunda bu konunun tartışılmasına neden olmuştur.

Hemen hemen bir çok konuda, Bakanlığa yerli yersiz eleştiren, İstanbuldaki şubelerinden Şırnak, Siirt, Mersin , Bilecik, Sakarya, Muş Milli Eğitim müdürlerine kadar her türlü eleştiriyi kolayca yapan, İl il gezip İl müdürlerini ziyaret edip hayırlı olsuna koşarak giden Yetkili Sendika Eğitim Bir Senin Muğla ilindeki sınavdaki yolsuzluk ve uzulsüzlükler karşısında susması, bir okul müdürünün ölümüne neden olan baskı ve mobbing iddiaları karşısında tamamen sessizliğe bürünmesi herkes tarafından sorgulanmaktadır. 

Memur Sen Genel Başkanı Ali YALÇINın bu konuda şu ana kadar ne  bir taziye ne de bir başsağlığı mesajı yayınlamaması Ali YALÇINa yakışmamaıştır.

Sendikanın Menteşe Temsilciliği ve Muğla Şubesinin bu konuda hiç bir açıklama yapmaması , taziye mesajı dahii yayınlamaması  Yetkili sendika Eğitim Bir Sene yakışmamaştır. 

"Sözkonusu menfaatler olunca vicdanlar susmmamalıdır."

Özgür Eğitim Sen Sendikası ve Genel Sekreteri Ali AYDIN bir kaç gündür sitelerinden ve karar gazetelsindelki yazılarında MEBi eleştirmiş ve MEBde Ehliyet Liyakati Kim Katletti? sorusunu sormuş ve Kuzuların Sessizliği açıklaması yaparak sendikaları, özellikle de yetkili sendika Eğitim Bir Senin neden sessiz kaldığı konusunda eleştirmişti.

Bu açıklamaların ardından nihayet MEB harekete geçmiş ve Muğa İl Milli Eğitim Müdürü Pervin TÖRE  hakkında soruştuma başlattı.

Konuyla ilgili isim vermeden Eğitim Bir Sene ve sessiz kalan diğer sendikalara en net eleştiriyi yine Özgür Eğitim Sen Genel Sekreteri  Ali AYDIN yaptı. 

AYDIN sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: 

300 TANRINIZIN DİLİ Mİ TUTULDU? diye sordu.

Kıyameti koparması gereken hukuksuzluklar, adaletsizlikler vuku bulduğunda, kamu vicdanı yaralandığında... Hormonlu bedenleri ile sık sık övündükleri halde tam da o anlarda ortalıkta görünmeyenleri görünce...

Çağrı filminde Habeşistan Kralı Necaşinin kendisine sığınan sayıca az ve zayıf bir topluluk görünümündeki muhacirleri dinledikten sonra Mekkeyi temsilen huzurunda bulunan Amr bin Asa söyledikleri aklıma gelir:

"Onların tek bir Allahından bu kadar güzel sözler çıkarken, sizin 300 tanrınızın dili mi tutuldu?." 

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (8)
Ali 2 gün önce
Özgür Eğitim Sen iyiki varsın.
Hekim 2 gün önce
Herhalde EBS sendikal ölçülerini, insani değerlerin üstünde tutuyor. Bizden olmayana herşey mübah anlayışı. Merak etmeyiniz, Hadisi Şerif çe, siz aynısını yaşamadan ölmeyeceksiniz
Emir Timur 2 gün önce
Ali Aydın necaşinşn yerine koymuş kendini.Evirmemiş çevirmemiş ya koymuş manzarayı.Şimdi asıl mesele şurası.Amr bin As mı olunacak Cafer bin Tayyar mı ? Bence yarası olan gocunur.Ben bu yazıdan kendi üstüme hiç olumsuzluk algılamadım.Çünkü yaram yok.Kudümsüzlüğü şiar edinenler bozulacak bu yazıya elbette. Sonuna kadat doğru ve iddialı bir analiz.Helal olsun Ali Aydın
Abid 2 gün önce
Demek merhum ebs li değil de ondan. Bizim dinimiz, önderimiz böyle mi emrediyor. Meydanda konuşmaya gelince, hak, Adalet, hukuk, Ömerler vb. İfadelerle nutuk atanlar, herhalde bu nutukların hiçbirisine uymamalari yönünden eleştirilmişler. Müslüman, sadece kendine Müslüman olmaz. İyi ki varsın Özgür eğitim sen
Zihni ÇELİKTAŞ 2 gün önce
Tabiki insanlar farklı fikir ve düşüncede olabilirler bu durumu bazı oluşumlarla ortaya koyabilirler. doğaldır ,eleştirebilirlerde bu da normal .ancak eleştiri yapılırken dilimizin bir sınırı olmalıdır.her kelime her cümle mübah olmamalıdır. Hele hele imanlı ve inançlı olduğunu bildiğimiz kesimler buna daha çok dikkat etmelir. ben bir eğitimbirsenli olarak MÜŞRİK DEĞİLİM 300 TANRIYA DEĞİL TEK BİR ALLAHA İNANIYORUM VE BENİ MEKKELİ MÜŞRİKLERLE BENZEŞTİREN BU SORUMSUZ AÇIKLAMAYI REDDEDİYOR VE KINIYORUM. UNUTLMAMALI Kİ KİM BİR MÜ'MİNE MÜŞRİK DERSE O SIFAT KENDİSİNE DÖNER.
Sali 2 gün önce
Özgür eğitim sen Ali Aydın senin kaç tanrın hangisinden bu yazıyı yazman için ilham geldi. Meb bir olay olmuş gereğini yapmış. Soruşturma açmış. Sendika olarak sana düşen takibini yapmaktır. Olaylara bilmeden balıklama atlamamaktır.
Mehmet Demir 8 saat önce
@Sali, haberi niye gözünüzle okumuyorsunuz anlamadım. MEB gereğini yapmış diyorsunuz.Yapmış da nasıl yapmış? Ne yazıyor orada? Okusanıza! Günlerce susmuş -şu an bile eğitim bir-sen’in yaptığı gibi-... Sonra Özgür Eğitim-Sen çıkmış gündeme getirmiş, haberi adeta gözlerine sokmuş... Aynı gün açıklama yapmak durumunda kalmış MEB. Olayla aynı gün değil haberle aynı gün. Sonra suçluluk ile suskunluğa demirleyeler bırak bir şey yapmayı taziye bile yayınlayamamışlar...
Sonra @Sali çıkmış, takibini yapan sendikaya takibini yapmayan ama savunduğu sendikayı es geçip, Özgür Eğitim Sen’e sendikacılığı öğretmeye kalkıyor...
Ne güzel bir pişkinlik bu kardeşim!
Bunları yazarken insan biraz sıkılır...
Ama bir şey söyleyeyim mi? Allah kimseyi böyle bir durumda sizin ve savunduklarınızın durumuma düşürmesin.
Ahmet Erdem 9 saat önce
Ali Bey balıklama atlamayı sizden öğrenmeli bence. Yorumunuzla çok güzel bir örneğini vermişsiniz...
banner51
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 05:15
Güneş 06:41
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:36