EBYS'de evrak oluşturma adımları EBYS'de evrak oluşturma adımları

Genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmeyi talep eden yardımcı hizmetler sınıfı personeli aşağıdaki sorulara Çalışma Bakanlığı taradından yanıt verilmesini bekliyor!
Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli ünvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı gibi) fiil olarak görev yapan ve sayıları yaklaşık 80.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, tabii oldukları hizmet sınıfından dolayı çeşitli mağduriyetler yaşamaktadır.

Söz konusu personel için bir iş tanımı yapılmadığı gibi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda bahsedilen hizmet sınıfları arasında Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personel için ek gösterge en düşük olarak belirlenmiştir. Bu nedenle aylık ücretleri ve emekli aylıkları fazlasıyla düşük kalmaktadır.

Aynı statüde görev yapan mübaşirlerin 5 Şubat 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçişleri sağlanmış olup, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personel için de aynı uygulamanın hayata geçirilmesi talep edilmektedir. Anayasamızın 49. Maddesinin "Devlet... çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” hükmü uyarınca yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi önem arz etmektedir.

Buna göre;

1) Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin Genel İdare Hizmetleri sınıfına
geçirilmesine yönelik bir planlamanız mevcut mudur?

2) Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli için yasal mevzuatta bir iş tanımı yapılmamasının gerekçesi nedir? Bu eksikliğin giderilmesi yönünde bir çalışmanız mevcut mudur?

3) İçinde bulunduğumuz yüksek enflasyon ve yaşanan hayat pahalılığı sonucunda Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinin yaşadığı geçim zorluklarının giderilmesi için aylık ücretlerinde ve emekli aylıklarında iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?

NOT: HABERİMİZ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK BELİRTEBİLİRSİNİZ.

Editör: Serhat SALİMOĞLU