4 D'li İşçiler Twitter'ı Salladı

Kamuda 696 Sayılı KHK ile taşerondan 4 D kadrosuna alınan işçiler toplu sözleşme sürecine ramak kala asıl iş kolları için sosyal medya devi Twitter'i salladılar. Kısa sürede 80 bin twit atıldı.

4-B/4-C/4-D li 09.10.2020, 23:04 10.10.2020, 00:06
4 D'li İşçiler Twitter'ı Salladı

2 Nisan 2018 tarihinde kamuda taşerondan kadroya alınan yüz binlerce işçi yaşadıkları mağduriyetin son bulması için twitterda gündem üstüne gündem oluşturuyorlar. Sosyal platformlarda birleşen yüz binlerce işçi üst üste hemen hemen her gün hashtagh etkinliği düzenleyerek büyük yankı uyandırmaya devam ediyorlar.

Bu akşam da #Arslandeğilişçilerkazanacak etiketiyle hashtagh çalışması yapan 4 Dli işçiler, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslanın bugün TBMM Başkanı ve diğer Bakanlıklara gönderdiği mektuba tepki gösterdi. Hak-İş Başkanı Arslanın işçilerin yardımcı iş kollarından toplu sözleşmeye dahil olmasına yönelik açıklamalarına tepki gösteren işçiler, twitter etiketini de buna tepki olarak açtılar. 

Kısa sürede 80 bine yakın twitin atıldığı platformda işçiler başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana, TBMM Başkanı Mustafa Şentopa, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuka ve diğer Bakanlıklara ve siyasi parti yöneticilerine seslerini duyurmaya çalıştılar. 

4 Dli işçiler yıllardır asgari ücretle çalıştıklarını, sonunda kadroya dahil olduklarını fakat %4 zamma tabi olduklarını dile getirdiler. Bu süreçte yanımızda olmayan sendikaların kalkıp ta bugün bizleri asıl işçi olarak görmemesine tahammül edemiyoruz. Biz bu kurumlara 15 yılımızı verdik artık üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz. Bizler kamuda pandemi sürecinde de en ön safta mücadele eden insanlarız. Bizim hakkımız olan asıl iş koludur, yardımcı işçi değiliz, asıl işçiyiz açıklamalarında bulundular. 

Kısa sürede TT olan işçilerin hashtagh çalışması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 

1 Kasım itibariyle toplu iş sözleşmesi (TİS)e dahil edilecek olan işçiler, yardımcı iş kolundan değil, asıl iş kolundan toplu sözleşmeye dahil edilmeyi bekliyorlar. 

İŞTE TWİTTERDA Kİ RAKAMLAR:

Siz de bu konudaki yorumlarınızı haberin altındaki yorum kısmından yazarak belirtebilirsiniz.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (9)
eko 2 hafta önce
Yazıklar olsun mahmut arslan boş işler başkanısın
İşçi kazanacak 2 hafta önce
#Arslandeğilişçikazanacak
✔️Asıl iş kolu hakkımdır
✔️Asgari ücretli kamu işçisi olmak istemiyorum
✔️EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET istiyorum.
✔️İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak istiyorum.
✔️Keyfi uygulamalara HAYIR diyorum
GÖKSEL 2 hafta önce
İŞÇİ HAKKINI SÖKE SÖKE BİLEĞİNİN HAKKIYLA ALACAK HAK-İŞ SENDİKASI BOŞUNA ÇIRPINIYOR
Ümmet Terlikli 2 hafta önce
Arslandegilişcikazanacak asıl iş kolu hakkımız
Aydın 2 hafta önce
Aşçılar iş kısmında zulüm ediyor.. aşçılar az çalışıp fazla ücret alıyor
Adem Aslan 2 hafta önce
Asil iş yardimci iş diye çalışanlari bolmek güçsüzleştirmek kimsenin işine gelmez kopuk paramparca dan bir butun olmaz gelin verilmesi gereken hakkimizi layigiyla verinki Ruzi mahşerde kimse vebal altinda kalmasin.Tanimadginiz insanlarin günahı vebali boynunuza asılı kalmasin
696 veri giriş personelleri 2 hafta önce
İşçi düşmanı !!
Cengiz 2 hafta önce
Herkes taşaron olarak kalsa iyi olur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43