NAKİL-BECAYİŞ VE ZORUNLU EMEKLİLİK BAKAN ZÜMRÜT’ÜN ÖNÜNDE

Hak-İş Konfederasyonu, 696 sayılı KHK ile kadro alan işçilerin Tayin, Nakil Hakkı ve Zorunlu Emeklilik ile ilgili taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a gönderdiği yazı ile paylaştı, acil çözüm istedi.

4-B/4-C/4-D li 04.03.2021, 15:57
NAKİL-BECAYİŞ VE ZORUNLU EMEKLİLİK BAKAN ZÜMRÜT’ÜN ÖNÜNDE

Öz Sağlık-İş Sendikası’nın, AÇSH Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışan sosyal hizmet personelinin acil sorunlarını içeren  SAHA RAPORU’ na  Sendikada düzenlediği basın toplantısı ile destek veren HAK-İŞ Konfederasyonu  Başkanı Mahmut Arslan’ın desteği devam ediyor. 

Konfederasyon Başkanı Mahmut Arslan imzası ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a gönderilen yazı ile sorunlara bir kez daha dikkat çekildi ve acil çözüm istendi.

Sendikamız tarafından hazırlanan saha raporuna ilişkin atıfların da bulunduğu yazıda şöyle denildi:

“Bildiğiniz üzere, 696 sayılı KHK kapsamında kadro alan işçiler nakil ve tayin hususlarında sorunlar yaşamaktadır.

Aynı zamanda bu işçilerin çalışma süreleri de yaşlılık aylığı almaya (emeklilik) hak kazandıkları tarih ile sınırlandırılmıştır.

Konfederasyonumuza bağlı Öz Sağlık-İş Sendikamız iş kolunun en büyük ve yetkili sendikası olarak; Kadro alan işçilerin tayin, nakil ve zorunlu emeklilik hususlarında yaşadıkları sorunları içeren bir saha raporu hazırlamıştır.

Söz konusu ayrıntılı saha raporu Bakanlığınıza iletilmiştir.

Bu çerçevede 696 sayılı KHK kapsamında kadro alan işçilere nakil ve tayin haklarının tanınması yönünde yeni bir düzenleme yapılmasını ve bu kapsamdaki işçilerin çalışma sürelerinin yaşlılık aylığına (emeklilik) hak kazandıkları tarihi geçemeyeceğini ilişkin sınırlayıcı hükmün kaldırılmasını talep ediyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, 696 sayılı KHK kapsamında istihdam edilen işçilerin aile birliğinin, eğitim ve sağlık hakkının, çalışma hakkının korunması ve çalışanlar arasında eşitliğin sağlanması için gerekli adımların atılması hususunda destek ve katkılarınızı bekler, sorunların çözümü noktasındaki taleplerimizi arz ederim.”

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (1)
Guler 3 hafta önce
Önce sorun yapıp sonra çözmeye çalışıyorsunuz yine eksik sunum yapmışsınızdır sayın zümrüt selçuk hanım hicmi okumadı önüne konan yazıları hicmi mağdur olacak kişileri ama yok Allah büyük bunu çözmez ise ahirette görüşürüz.magdur olanları da düşünmedsi lazım 696khk güzel yani da var belki ama bazı yasalar adil değil 'di bu bile bile imzaladılar ve hiç düşünmediler.
13°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:47
Güneş 06:18
Öğle 13:09
İkindi 16:52
Akşam 19:50
Yatsı 21:16