Taşerondan kadroya geçen işçilerin yardımcı iş sorunu kalktı!

Taşerondan kadroya geçirilen 696 sayılı KHK ile 4/D kadrosuna alınan işçilerle ilgili iş kolu kargaşasında somut adım atıldı. İlk kez sağlık bakanlığına bağlı bir hastanede 4/D işçilerin iş kolu değişti. Çalışanların iş kolları 17. iş kolu olan Sağlık ve sosyal hizmetler olarak tescil edildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

4-B/4-C/4-D li 23.09.2020, 22:02
Taşerondan kadroya geçen işçilerin yardımcı iş sorunu kalktı!

Öz Sağlık-İş Sendikasının başvurusu üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Resmi gazetenin bugünkü sayısında yayınlanan tebliğ ile Gaziantep Şehit Kamil Devlet Hastanesi çalışanları 17. iş kolu olan Sağlık ve sosyal hizmetler iş koluna geçirildi. Bu değişiklik ile birlikte HAK- İş Konfedarasyonunun iş kollarının değiştirilmemesi yaptığı manevraların yetersiz kaldığı, bundan böyle sağlık bakanlığı bünyesindeki tüm hastane çalışanlarının asıl iş kolu olan, 17. iş kolu yani sağlık ve sosyal hizmetlere geçmesi bekleniyor.

Ayrıca İstanbulda 20. iş kolunda bulunan işçiler için Belediye-İş Sendikasının başvurusu üzerine bakanlık, İşkolları Yönetmeliğinin 01 sıra numaralı "Avcılık, balıkçılık, tarım ve ormancılık" işkolunda yer aldığını tescilledi.

Yaklaşık 3 yıldır sabırsızlıkla bekleyen ve asgari ücret + %4+4e mahkum edilen işçiler, sosyal ve sendikal haklardan mahrum olarak çalıştırıldılar. Geldiğimiz noktada 1 Kasıma odaklanan, gerek sosyal medyada kenetlenen, gerek CİMERe yüzlerce kez başvuruda bulunan, gerekse birçok siyasetçinin ve diğer sendikaların harekete geçmesi için çeşitli faaliyetler yürüten işçiler, sabırsızlıkla haklarına kavuşmayı bekliyor. 

Şehit Kamil Devlet Hastanesinde 4 D kadrosunda çalışan işçileri kapsayan ve yardımcı işlerden asıl iş koluna geçişlerini sağlayan Resmi Gazete çalışanların yüzünü güldürdü.

İŞTE RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN O TEBLİĞLER

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından:

İŞKOLU TESPİT KARARI

Şehit Kamil Devlet Hastanesi

Pir Sultan Mah. Çetin Emeç Cad. Şehitkamil/GAZİANTEP

Öz Sağlık-İş Sendikası

Bakanlığımızca yapılan incelemede; Şehit Kamil Devlet Hastanesi unvanlı işverenliğe ait 1141906.27    SGK sicil no’Iu işyerinde hastane hizmetleri kapsamındaki işlerin yürütüldüğü, bu nedenle yürütülen faaliyetlerin İşkolları Yönetmeliğinin 17 sıra numaralı "Sağlık ve sosyal hizmetler” işkolunda yer aldığı tespit edilmiştir.

Şehit Kamil Devlet Hastanesi unvanlı işverenliğe ait işyerinde yürütülen faaliyetlerin niteliği itibariyle İşkolları Yönetmeliğinin 17 sıra numaralı "Sağlık ve sosyal hizmetler" işkoluna girdiğine vc yapılan bu tespitin Resmi Gazetede yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından:

İŞKOLU TESPİT KARARI

İstanbul Ağaç Peyzaj Eğitim Hizmetleri ve Hayvanat Bahçesi İşletmeciliği San. ve Tic. A.Ş. Teşvikiye Cad. No:6 Şişli/İSTANBUL 1035149.034 Belediye-İş Sendikası Bakanlığımızca yapılan incelemede; İstanbul Ağaç Peyzaj Eğitim Hizmetleri ve Hayvanat Bahçesi İşletmeciliği San. ve Tic. A.Ş. unvanlı işverenliğe ait 1035149.034 SGK sicil no’lu işyerinde koru, park ve bahçe, kavşak ve refüj, mezarlık, süs havuzları, modüler saksı ve duvar bahçe peyzajı proje ve uygulamaları, havza ağaçlandırması, bunlara yönelik bitki yetiştirilmesi, üreticilerden alıp iyileştirilmesi ve toprak karışım malzemesi üretim işleri ile ağaç, süs bitkileri ve peyzaj materyallerinin perakende satış işlerinin yapıldığı, bu nedenle yürütülen faaliyetlerin İşkolları Yönetmeliğinin 01 sıra numaralı "Avcılık, balıkçılık, tarım ve ormancılık" işkolunda yer aldığı tespit edilmiştir.

İstanbul Ağaç Peyzaj Eğitim Hizmetleri ve Hayvanat Bahçesi İşletmeciliği San. ve Tic. A.Ş. unvanlı işverenliğe ait işyerinde yürütülen faaliyetlerin niteliği itibariyle İşkolları Yönetmeliğinin 01 sıra numaralı "Avcılık, balıkçılık, tarım ve ormancılık" işkoluna girdiğine ve yapılan bu tespitin Resmi Gazetede yayımlanmasına 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 5 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÖZVERİLİ ÇALIŞIYORLAR

Yıllardır kamuda taşeron şirketler altında asgari ücrete tabi tutulan ve diğer tüm sosyal sendikal haklardan mahrum kalan işçiler, pandemi sürecinin adeta yorgun savaşçıları konumundalar. Özellikle temizlik faaliyetlerinde, sekreterlik ve veri giriş hizmetlerinde, güvenlik gibi önemli birimlerde fedakarca çalışarak pandemi sürecini ön saflarda göğüsleyen sağlık işçileri adeta üvey evlat muamelesi gördü. Ne bir kuruş ek ödeme, ne döner sermaye almadan her türlü bulaşıcı hastalık ve yüksek enfeksiyon riskine karşın görevlerini aksatmadan yerine getiriyorlar. Gelinen süreçte özellikle sağlık çalışanlarının yaşadığı bu travmanın son bulması sağlık sektöründe yaşanan adaletsizliğe de dur diyecek. 1 Kasım itibariyle sağlık sektöründe kamuda cansiperane çalışan işçilerin hayallerine kavuşması, onların en büyük arzusu. 
 

Yorumlar (1)
Betül 4 ay önce
Tayin hakkımız
Kadroda olur
Bu kadro nasıldır bilmiyorum
-4°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:49
Güneş 08:19
Öğle 13:19
İkindi 15:48
Akşam 18:10
Yatsı 19:35