Bazı vakıf üniversiteleri usulsüz kaynak aktarıyor

Bazı vakıf üniversiteleri usulsüz kaynak aktarıyor

Eğitim 11.01.2020, 07:50 11.01.2020, 07:50
Bazı vakıf üniversiteleri usulsüz kaynak aktarıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın bu yılki yükseköğretim açılış törenindekiVakıf üniversiteleri vakıf olmaktan çıkmışlar, adı vakıf ama tamamen ticari çalışıyorlar tespitini hatırlatan Saraç, Cumhurbaşkanımızı bu ifadeye sevk eden, vergisiz kazanç yolu olarak görenler var. Cumhurbaşkanımız bir hakikati ifade etmektedir ve doğrudur. Burada asıl rencide olanlar işlerini çok doğru yapan, ülkenin kalkınması yolunda büyük katkılar sağlayan vakıf üniversiteleridir. Onlar da çürük elmalar yüzünden aynı potada değerlendirilmekten çok rahatsızlar dedi.

Saraç, her yıl yapılan denetlemelerde çok büyük rakamlarda bazı üniversitelere usulsüz kaynak aktarımı yapıldığı tespit edildiğini açıkladı. Saraç, Biz bunların üniversitelere tekrar döndürülmesi için çalışıyoruz diye konuştu.

Sadece vakıf değil, devlet üniversitelerinin de önceliklerinin kalite olması gerektiğini vurgulayan Saraç Ayrıca Türkiye gerçekleriyle uyuşmayan yatay büyümenin ülkenin kalkınmasına katkı sağlamayacağı, bunun için dikey büyüme yani sisteme derinlik kazandırılmasının gerek olduğu kanaatindeyiz. Bu bağlamda vakıf üniversitelerinin sürekli büyüme taleplerinin vakıf mantığıyla izahını yapmak çok zor dedi.

TİCARİ KAYGILAR OLMAMALI

Vakıf üniversitelerinden Cumhurbaşkanı Erdoğanın ifade ettiği gibi vakfetme ruhuyla hareket etmelerini beklediklerini belirten Saraç, Vakıf kavramı bizim dünden bugüne kazandığımız bir kavram değil. Bu kavramı ticaretle özdeşleştirdiğimizde kendi kültürümüze de kötülük etmiş oluruz dedi.

 

Yorumlar (0)
banner51
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48