İnsan Vakfı Başkanı: MEB Sponsorumuz Değildir

nsan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aktaş : “Proje MEB’e bağlı mescidi olmayan ortaokul ve liselerde uygulanıyor.'

Eğitim 13.12.2018, 06:14 13.12.2018, 06:14
İnsan Vakfı Başkanı: MEB Sponsorumuz Değildir

İnsanı ve eğitimi önceleyerek faaliyetini sürdüren İnsan Vakfı, “İbadet, hangi dinde olursa olsun insan ruhunun en temel gereksinimi, ibadet etme isteğinin yaşı ve cinsiyeti yok” diyerek içinde mescidi olmayan okullar için başlattığı “Mescitsiz Okul Kalmasın” projesini başarıyla sürdürüyor.

Proje hakkında açıklama yapan İnsan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aktaş şunları söyledi: “Proje MEB’e bağlı mescidi olmayan ortaokul ve liselerde uygulanıyor.

İnsan Vakfı ve mescit yapılacak okul yönetimi arasında yapılan istişarelerle belirlenen alan mescide dönüştürülüyor. Her türlü tadilatı, düzenlemesi, işçiliği ve iç döşemesi yapılan mescitler; mihrap, minber, rahle, kitaplık, kitaplar, askı, ayakkabılık, saat, tesbih, tesbihlik, cübbe, kızlar için namaz kıyafeti, halı, perde, boy aynası, dekoratif tablolar, İslam Medeniyeti haritası, vs gibi malzemelerle birlikte okula teslim ediliyor. Proje kapsamında ihtiyaç halinde mescit için kız ve erkeklere ayrı ayrı şadırvan da yapılıyor.Yapılan mescitler inançları gereği namaz kılmak, ibadet etmek isteyen öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin hizmetine sunuluyor. İmam hatip ortaokullarında ve liselerinde namaz kılma, hutbe verme gibi uygulama dersleri mescitlerde yapılıyor. Boş derslerde çocuklar sınıfta ya da koridorda gürültü yapmak yerine mescitte vakit geçirebiliyor, mescit kütüphanesinden faydalanabiliyor.

Proje tamamen bağışçılarımızın, hayırseverlerin desteği ile gerçekleşmektedir. Son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan projeye MEB’in sponsor olduğu bilgisi doğru değildir, gerçeği yansıtmamaktadır.

Proje kapsamında şu ana kadar İstanbul genelinde 15 okulda 27 mescidi tamamlayarak ibadete açtık. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokol kapsamında vakfımıza 90 okuldan mescit başvurusu ulaştı. Bu başvurulardan 40’ın önceleyerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu 40 mescidi 2019 yılı içinde hayırseverlerin desteği ile tamamlamayı hedefliyoruz.

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43