Yabancı öğrencide hedef 500 bin

Kendi ülkelerinden başka bir ülkede eğitim gören öğrenci sayısı dünyada 1975 yılında yalnızca 800 bin iken, bu sayı 2010 yılında 4 buçuk milyona ulaştı. Bugün 7 buçuk milyona ulaşmış bu rakamların 2030 yılında ise 20 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye bulunduğu fırsatlar itibariyle pastadan önemli paylar almaya başladı.

Eğitim 02.07.2022, 14:05
Yabancı öğrencide hedef 500 bin

Ülkemize bölge ülkelerden çok, Avrupadan ise az öğrenci geliyor. Hedef uluslararası öğrenci sayısının yanında öğrenci başına geliri de artırmak.

Geçtiğimiz gün buluşan Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) toplantısında da bu konu masaya yatırıldı. İşte öne çıkan açıklamalar:

> HİB Eğitim Komitesi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın: 30 bin seviyesinde olan yabancı öğrenci sayısını geçtiğimiz yıl itibarıyla 250 bin seviyesine çıkarmayı başardık. İngiltere her yıl eğitim ihracatından 12,5 milyar dolar gelir elde ediyor. Yılda 20 milyar dolar eğitim ihracatı gerçekleştiren Avustralya için eğitim 3. en önemli ihracat kalemi. 2025te eğitim ihracatının ulaşacağı büyüklük 300 milyar dolar olarak ön görülüyor. Bu pastadan daha fazla pay almalıyız. Sorunlarımıza objektif yaklaşırsak yılda 500 bin öğrenci hedefini kolayca yakalarız.

> Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan: Ülkemizin ismi bir yerlere taşınıyorsa buradan mezun olan öğrenciler sayesinde oluyor. Bu alana odaklanmamız ve ilk 10da yer alan ülkemizi ABD, İngiltere, Fransa ve Çinden sonra 5. sıraya taşımamız gerekli.

> Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi Başkanı Fatih Aydın: Sektör temsilcilerimizle bir araya gelerek onların ihtiyaçları doğrultusunda çalışıyoruz. Amacımız sadece öğrenci sayısını artırmak değil öğrenci başına geliri de artırmalıyız.

MAHMUT ÖZAY

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı