Ajanskamu Net- Kurban Bayramı ne zaman? Sorusunun yanıtı haberimizde yer alıyor. Müslüman aleminin merakla araştırdığı 2018 yılı kurbanlık fiyatları da belli oldu. İşte Kurban Bayramı tatili ve diğer bilgiler hakkında merak edilenler.

urban Bayramı için az bir zaman kala merakla pek çok bilgi de araştırılmaya başlandı. 2018 Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? Kurbanlık fiyatları ne kadardan satılacak? İşte merak edilen tüm bilgiler...

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN SÜRECEK?
 
Kabine toplantısında, yaklaşan Kurban Bayramı'na ilişkin bir karar  alındığını söyleyenCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Yapılan düzenleme çerçevesinde Kurban Bayramı tatili  9 güne çıkartılmıştır. Bunu da kamuoyuyla paylaşıyoruz. Yani arife günü olan  pazartesi de tatile dahil edilmiş bulunuyor." dedi.

2018 KURBAN BAYRAMI HANGİ TARİHTE?
 
Kurban Bayramı Arefe günü 20 Ağustos Pazartesi
 
Kurban Bayramının 1. günü 21 Ağustos Salı
 
Kurban Bayramının 2. günü 22 Ağustos Çarşamba
 
Kurban Bayramının 3. günü 23 Ağustos Perşembe
 
Kurban Bayramının 4. günü 24 Ağustos Cuma
 
2018 yılında Kurban Bayramı, hafta sonu tatilleri de dahil edildiğinde toplam 9 gün idrak edilecek. Kurban Bayramı'nın arefe günü 20 Ağustos'ta başlayacak. Bayramın son günü ise 24 Ağustos'a denk gelecek. 25-26 Ağustos tarihleri de hafta sonu tatili olarak memurlar için Kurban Bayramı tatilinin devamı niteliğini taşıyacak.
 
2018 KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?
 
Kurbanlık fiyatları enflasyona paralel olarak yüzde 10’un üzerinde zamlanacak. 2018 yılının en düşük büyükbaş kurbanlık fiyatının 7000, en düşük küçükbaş kurbanlık fiyatının ise 1.000 TL olması öngörülüyor. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, hayvan üreticisinin enflasyonun üzerinde bir zamla satışa çıkmasının muhtemel olduğunu belirterek ağustos ayındaki kurun belirleyici olacağını söyledi.
 
KİLO FİYATI 20 LİRADAN BAŞLAYACAK!
 
Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin büyükbaş kurbanlığın pazarlara girdiğini ve 900 bine yakınının satıldığını belirten Tunç, “Büyükbaş kurbanlığın canlı kilogram fiyatlarına 18-20 lira demiştik, ortalama 18 lira civarında rakamlara satış yapıldı. Bu yıl da ortalama 20 liradan başlar” diye konuştu. Geçen yıl satılan küçükbaş hayvan sayısı ise 2.2 milyon oldu.