Sözleşmeli öğretmen eş durumu ve tayin başvurusu hakkındaki detaylar 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması öncesinde gündem oldu. Bir önceki sözleşmeli öğretmenlik atamasında eş durumu nedeniyle neler yaşanmıştı? Sözleşmeli öğretmen eş durumu hakkı var mı? İşte sözleşmeli öğretmen tercih açıklamasından önce merak edilen konunun ayrıntıları... 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN EŞ DURUMU NEDİR? 

M.E.B tarafından öğretmen istihdamında güçlük çekilen öğretmen açığı bulunan bölgelerde  öğretmenin uzun süre kalmasını sağlamak amacıyla  uygulamaya konulan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması, sözleşmeli öğretmenlerin en çok aile bütünlükleri için eşlerini yanına tayini hakkında sorun çıkmakta. 

M.E.B da sözleşmeli olarak çalışan  öğretmenlerin en önemli sorunu eş durumu tayini yapılmaması olarak bilinmektedir. Bakanlık özellikle Güney Doğuya atanan öğretmenlerin eş durumunu mazeret göstererek bölgeden ayrıldığını  belirtirken, zaman zaman deneyimli öğretmenlerin de bu bölgede çalışmasının özendirilmesini yönelik öneriler tartışılmakta birlikte, sözleşmeli öğretmenlerin sorunları çözüm beklemektedir. 

EYLÜL'DE YAPILAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMALARINDA EŞ DURUMU

Her ikisi de sözleşmeli olan öğretmen, eş tayini başvurusu yapabilir. Milli Eğitim Bakanlığı, eşlerden her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların, eş durumuna bağlı atama başvurusu yapabileceğini duyurdu. 30 Eylül tarihi itibariyle görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini dolduran öğretmenler, sözleşmeli diğer eşin görev yaptığı İl'e atanma isteğine dair dilekçeleri,  ilgili MEM'lere vermeleri gerekiyor.

 KAYNAK:KARAR