AJANS KAMU - ÖZEL HABER

696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya alınan işçiler, kadroya alınmadan önce çalıştıkları şirketlerde bireysel sözleşmelerinde yer alan asgari ücretin %5 %10 %20 %30 fazlası gibi eğitim durumuna göre yüzdelik fark alan işçiler, kadroya geçtikten sonra bu yüzdelikleri KHK gereğince alamadılar. 4 D kadrosuna alınan işçilerden geriye dönük yüzdelik dilimlerle ilgili açtıkları davaları kazandılar. Şimdi bu davalar kadroya geçen yüz binlerce işçi için emsal teşklil ediyor.

KHK ile kadroya alınan işçiler, daha önce taşerondayken aldıkları asgari ücretin yüzdelik farklarını kadroya geçince alamadılar. Bunun üzerine yargıya başvuran Sağlık Bakanlığı'na bağlı Hastanelerde 4 D kadrosuna geçirilen bazı işçiler, açtıkları yüzdelik davaları kazandılar. Kazanılan bu emsal davaların ardından, Türkiye genelinde binlerce işçi hukuk mücadelesi veriyor. Yüzdelik farkları alamayan işçiler yaşadıkları mağduriyeti yargıya taşıyor.

Türkiye'de ilk kez Kocaeli Üniversitesi'nde çalışan işçilerin başlattığı hukuk mücadelesi çalışanları hayli umutlandırdı. Ellerinde artık emsal karar bulunan 4 D'li işçiler, kitleler halinde iş mahkemelerine başvurmaya başladı. Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü davalarını kazanan bir kaç işçinin ardından, sevindirici bir karar alarak, diğer çalışanların dava açmasına gerek kalmadan, mevcut hukuki kararlar üzerinden diğer çalışanların da yüzdelik farklarını ödeme kararı alan Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, çalışanlarını sevindirdi.

İŞTE O GEREKÇELİ MAHKEME KARARI:

DİĞER 4 D'Lİ İŞÇİ HABERLER, İÇİN TIKLAYIN

https://www.ajanskamu.net/kamudan-haber/4-d-li-isciler-toplu-sozlesme-istiyor-h106416.html

https://www.ajanskamu.net/kamu-calisanlari/taserondan-kadroya-gecen-isciler-icin-buyuk-anket-h105812.html

https://www.ajanskamu.net/kamu-calisanlari/khk-ile-kadroya-alinan-isciler-toplu-sozlesmeye-dahil-edilecek-h106750.html

https://www.ajanskamu.net/taseronlar/taseronda-son-dakika-haberi-kadro-maas-zammi-ve-tis-teklifi-h106991.html

https://www.ajanskamu.net/kamu-calisanlari/kamudaki-tum-taseron-ve-sozlesmeliler-devlet-memuru-olmalidir-h106710.html

https://www.ajanskamu.net/taseronlar/kadroya-gecen-4d-taseron-yuzdelik-dilim-davasi-son-dakika-gelismesi-h106708.html