KPSS iptal mi edilecek? KPSS iptal olur mu?

Müfettişlerden oluşan heyetin ÖSYM'ye gönderildiğini belirten Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, "Bir sorun görünüyor. KPSS ile ilgili sorunun ne boyutta olduğunu müfettiş arkadaşlarımızın çalışması gösterecek" dedi.

Sınavlar 04.08.2022, 12:59
KPSS iptal mi edilecek? KPSS iptal olur mu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorularla ilgili iddialar sonrası Devlet Denetleme Kuruluna konuyu inceleme talimatı verdi.

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı mümkün olan en kısa sürede raporu Cumhurbaşkanı Erdoğana sunacaklarını söyledi.

KPSS 2022 sınavıyla ilgili yaşanan son dakika gelişmeler yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğanın 2022 KPSS ile ilgili gündeme gelen iddialar üzerine DDKya talimat verildiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz" dedi. Bu gelişme sonrasında ise  Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı atama kararıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, görevden alındı. Kararın, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2nci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

KPSS SORULARINA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

*2022-KPSS lisans oturumundaki bazı soruların, bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğu iddiasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, iddiaların incelenmesi için dün DDKya talimat vermişti. Devlet Denetleme Kurulu, KPSS sorularının sızdırıldığı iddiaları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

*YÖK Başkanı Erol Özvar, "2022 KPSS sınavında çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır." açıklamasında bulundu.

*Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince KPSS sorularıyla ilgili iddialar kapsamında, Yediiklim Yayınevine yönelik operasyon düzenlendi. Ankarada yayınevine ait 2 adreste arama başlatıldı.

KPSS SINAVI İPTAL Mİ EDİLECEK?

CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş  konuyla ilgili olarak "Ekipler oluşturulacak çalışmaların bugün başlaması bekleniyor tüm mecralar mercek altına alınacak. Soru veri tabanı incelenecek soruyu hazırlayanlar incelenecek ve nasıl seçildikleri incelenecek. Yayınevinin ÖSYM’den ihale alıp almadığına bakılacak. Denetim ile ilgili detaylar bunlar. Önümüzde iki sınav daha var. Sınavlar yapılacak mı, Konuyla ilgili açıklama gelirse sizlerle paylaşacağız." bilgilerini aktardı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı